Иска ли правосъдният министър Надежда Йорданова да шиканира обсъждането за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев по същество, макар че самата тя го е поискала? Цели ли Йорданова да забави максимално процедурата, за да бъде сменен съставът на настоящия Висш съдебен съвет (ВСС) и казусът да бъде използван за поредната порция политически атаки срещу съдебната система, в това число и кадровия орган? Този въпрос зададе главният прокурор Иван Гешев преди поредното заседание на ВСС, по време на което трябва да бъде обсъдено искането за неговото отстраняване. Този път кадровиците ще решават дали към искането на Йорданова да бъде добавено и по-ранното такова на предшественика й проф. Янаки Стоилов. Това обаче няма да затвори процедурата и тя предстои да се развива.

Преди старта на заседанието обаче главният прокурор допусна, че Йорданова съвсем целенасочено се опитва да забавя обсъждането, като по-рано атакува във Върховния административен съд (ВАС) част от отказите на ВСС да разгледат някои от точките, внесени от нея срещу него, за да може да си спечели време да атакува през медийни изяви и телевизионни интервюта съдебната система и в частност кадровия орган.

Освен това, така Йорданова ще спечели време, за да бъде сменен настоящият състав на ВСС, а в следващия евентуално да бъдат настанени „подходящите“ магистрати, които без много шум да изпълнят поръчката й за отстраняването на Гешев. Както в началото на мандата се закани и самият премиер Кирил Петков – „да сложим правилните хора в прокуратурата“. В сличая – и във ВСС.

В свои публични изяви Йорданова нееднократно е атакувала кадровия орган, като в последната си такава дори си позволи да обвини част от членовете, че са „зависими“ от главния прокурор, защото били заедно с него в един състав на Съвета, а и в самата съдебна систем. Макар и липсата на каквато и да било правна логика за подобно твърдение, Йорданова не успя да защити и с факти инсинуациите, които прави публично по адрес на кадровиците. Единственото, което ясно прозира зад поведението й всъщност е явният опит за овладяване на ВСС и инсталирането в него на удобни членове, които за в бъдеще да са склонни да изпълняват политическите прищевки на Йорданова и „промяната“ по отношение на съдебната власт.

Подобни намерения, макар и скрити зад воала на „съдебна реформа“, представляват нарушение на всички известни принципи на правовата държава – от разделение на властите, до върховенство на закона - и на практика представляват опит за овладяване на съдебната власт от новите политически играчи. Първа крачка към това е именно свалянето на главния прокурор.

„Някои разбират това като реформи. Това не е реформа. Това са действия, които противоречат на интересите на българските граждани и общество особено в борбата срещу престъпността. Прокуратурата продължава да е заедно със съда една от малкото работещи институции в тази държава, единствените стабилни институции в държавата, които са преграда между беззаконието и това, което се случва и виждат българските граждани. Ние ще продължаваме да си вършим работата. Надявам се по-бързо да бъде обсъдено всичко, което твърди г-жа Йорданова“, каза Гешев преди заседанието на ВСС.

И допълни: „Имам усещането, че с искането си до ВАС г-жа Йорданова иска да принуди ВСС да спре процедурата на законови основания и хватки, за да може да продължи да се упражнява по различни медии върху ВСС, че извършва някакви действия.  Аз ще продължа да настоявам за обратното – да се разгледа всичко открито пред българските граждани.

Надявам се тогава да мога да говоря с нея, защото тя се притесни от моето желание да дебатираме за това, което тя нарича съдебна реформа. Отказва да разговаря с прокуратурата и с главния прокурор. При едно обсъждане пред БНТ, каквато е процедурата, която е приел ВСС, се надявам, че няма да откаже. В момента тя разговаря само и единствено през различни телевизионни предавания, а ВСС мълчи или говори с клишета“.

Как ще продължи битката срещу главния прокурор оттук насетне – предстои да стане ясно в следващите часове.