Главната инспекция по труда с важен призив към работодателите в студа!
За днес в областите Кърджали и Смолян е даден червен код за много опасно време с обилни снеговалежи и силен вятър. В останалите области на страната кодът е оранжев. При червен и оранжев код за неблагоприятни климатични явления - снеговалеж, дъжд, вятър, ниски температури, мъгла, работодателите са длъжни да съобразят условията на труд с регламентираните в Наредбата за минималните изисквания за микроклимата на работните места.
При работа на открито трябва да се прецени доколко тези неблагоприятни климатични условия могат да застрашат живота и здравето на работниците и да се предприемат съответните мерки за минимизиране на риска. Такива могат да бъдат промяна на работното време, въвеждане на по-чести почивки, промяна на типа работа, като се възлага такава, която е по-безопасна при дадени условия, осигуряване на подходящо работно облекло, на лични предпазни средства или средства за колективна защита /в случая такива, които предпазват от преохлаждане и измръзване/, на помещения с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма, топли напитки и т.н. Трябва да бъде осигурено наблюдение или средства за комуникация с работещите на открито на изолирани работни места, както и първа медицинска помощ и условия за подходящо транспортиране на работещите с внезапно влошено здравословно състояние за оказване на медицинска помощ, допълват от ГИТ.
При ниски температури оптималните стойности на температурата при лека, среднотежка и тежка физическа работа в закрити помещения варират между 16 и 23 градуса, а допустимите - от 13 до 25 градуса, като по-ниски температури са допустими съответно при тежката физическа работа. Тази зима в ГИТ са подадени единични сигнали, свързани с работа при ниски температури, които обикновено са от работещи на закрито, и то в по-големи помещения, в които не е осигурено равномерно затопляне.
При работа на открито работодателите като цяло се съобразяват с неблагоприятните климатични условия и предприемат мерки за ограничаване на негативното им въздействие, отчитат от ГИТ.
Последвайте ни
0 Коментара: