България и влизането й в Шенген. Това категорично е една от най-горещите теми в страната ни през 2023 година. Именно тя е и една от основните причини за обединението на враговете в родната политическа действителност и съставянето на правителство.

През последните два месеца казусът ври и кипи, а обратите са ежедневни.

С много усилия и преговори страната ни успя да спечели заветното „да“ от Нидерландия. По пътя ни към пространството обаче има още една пречка в лицето на Австрия. Страната открай време е препъни камъка за билета ни за Шенген.

Виена диктува правилата и поставя нови условия пред нас, а компромисът, който е готова да направи е, страната ни да влезе заедно с Румъния, но само по въздух и вода. Причината сухоземните граници да остават със затегнат контрол са бежанските орди, които непрестанно щурмуват сърцето на Европа в търсене на подслон заради унищожителните войни в Азия.

Тази схема обаче в крайна сметка би била голяма крачка назад за страната ни – причината е, че основният мотив за влизането ни в Шенген е улесняването на превозвачите по пътя им из Стария континент.

В крайна сметка обаче правителството, начело с премиера акад. Николай Денков е готово да приеме условията на Австрия и да влезе поетапно в така бленуваното пространство.

Слуховете носят, че България е готова да приема бежанци, предимно от Сирия и Афганистан, срещу частичен Шенген - това е записано в Декларация, която се очаква да бъде разписана от кабинета.

В Декларацията обаче няма договорена дата за сухопътен Шенген.

Разполагането на военни по външните граници на ЕС ще бъде значително увеличено, особено в България, в Турция, но също в Румъния и Сърбия, а сухопътните граници ще продължат да се контролират, особено между Румъния и България.

Всичко това в събота бе потвърдено официално от Австрия, както и от испански медии. Подобно нещо влезе в публикация и на експремиера Кирил Петков, който явно реши да влезе в ролята на вестоносец. 

Уви, към този момент няма никаква официална информация от институциите на страната ни, нито пък изявление от министър-председателят Николай Денков. Защо страната ни мълчи, все още не е ясно. 

На целия този бурен фон от Агенция БЛИЦ ви попитахме: „Как ще се отрази на страната ни евентуално влизане в Шенген?“

Масово гласувалите българи смятат, че с подобно действие страната ни ще заприлича все повече на ЕС – полза от това ще има само за богатите. На тази позиция са 45,97% от гласувалите.

Според 23,87% от българите, влизането ни в Шенген ще е пагубно и ще доведе до увеличение на данъците, но не и до скок при заплатите.

„Какъв Шенген? Отново ще измислят нещо и ще ни отрежат в последната минута“ е позицията на 21,51% от гласувалите.

6,33% събира отговорът, че влизането ни е нещо страхотно и това ще накара доходите на българите да скочат до небесата.

Все пак се намират и хора, които признават, че казусът им е далечен и нямат мнение по него – 2,33%

Гласувайте ТУК в новата анкета на БЛИЦ, където питаме: Кое е събитието на 2023-а?

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук