Готвят невиждано щедри възнаграждения за раждането на деца в София!
Вносителите предлагат да се стимулират родителите със средно и висше образование – бакалавър и магистър
По 500 лв. еднократна помощ за раждане на първо дете в София, а за трето бебе да се дават до 1900 лв. Това предвижда програма за отпускане на еднократна финансова помощ за насърчаване на раждаемостта и отглеждането на деца, внесена за обществено обсъждане в Столичния общински съвет (СОС) от групата на „Патриоти за София“, предава Монитор.
Помощта е обвързана с образованието на родителите.
Вносителите предлагат да се стимулират родителите със средно и висше образование – бакалавър и магистър. За първо дете на хората със средно образование се предвиждат финансов стимул от 400 лв., за второ 700 лв., а за трето 1500 лв.
При висшистите със степен бакалавър еднократната помощ за първо дете да бъде 450 лв., за второ 800 лв., а за трето 1700 лв. Съответно за магистрите помощта е 500 лв., 900 лв. и 1900 лв. Всичко това би струвало на общината по 8,2 млн. лв. годишно.
По данни, цитирани в програмата от 2012 г. до 2018 г., средно в столицата се раждат по 13 хиляди деца.
„Предвид ниската раждаемост, дори и в София, действителността у нас ни принуждава да търсим социални методи, чрез които да стимулираме семействата да имат повече деца. Голяма част от двойките не си позволяват да направят тази крачка или дори и да я направят, те се ограничават до едно, най-много две деца. Причината е проста - липса на достатъчно финансови средства, с които да задоволят нуждите на новия член на домакинството - вещи, необходими за бебето, мебели и др.“, се посочва в мотивите от необходимостта на програмата.
В момента кметството не стимулира финансово раждането на деца, а това се поема от държавата, която отпуска за първо дете 250 лв., за второ 600 лв., а за трето 300 лв. Новата програма обаче не цели да замести държавната подкрепа, а да я допълни.
„Програмата си поставя за цел да насърчи отговорното родителство, стимулирайки интелигентната раждаемост, т.е. семейства със средно и по-високо образование. Въвеждането на един подобен модел може да се разглежда и като конкретна мярка за борба с демографската криза“, се казва още в мотивите.
Последвайте ни
11 Коментара: