Граничар-герой, защитил българската границата: Чувствам се като затворник
България вече отказа екстрадиция на граничните служители. Военният съд е категоричен, че Михаил Цонков е невинен, няма умисъл и заедно с колегите си е изпълнявал своя дълг
Четиримата бивши служители на „Гранична полиция”, които са подсъдими в Турция заради смъртта на бракониер, продължават да се чувстват затворници в границите на собствената си държава. Пред Нова телевизия бившият началник на групата за бордови контрол Николай Костов сподели, че героите от Резово живеят в постоянно безпокойство, пише Флагман.
13 години вече той и приятелите му са подсъдими в Турция за смъртта на рибар през 2008 г. Издирвани са от турската държава. На свое заседание през вчерашния ден турският съд отказа да прекрати търсенето на българите с червена бюлетина на Интерпол. Не е ясно и дали ще се съобрази с решението на Международния съд в Страсбург, което потвърждава невинността им.
„Има постановление на турския съд да бъдем обявени за международно издирване с червена бюлетина. Как стоят нещата към днешна дата, не бих могъл да кажа. Това създава неудобства, защото ние се въздържаме да пътуваме в чужбина. Тук имаме пълната подкрепа на нашето административно и държавно ръководство”, обясни 61-годишният Николай Костов.
„Никой не е искал това да се случи. Напротив, ние сме положили всички усилия да не допуснем прекомерно използване на сила, за която имахме основание”, добавя той.
България вече отказа екстрадиция на граничните служители. А след дълги съдебни дела българското правосъдие и военен съд са категорични, че Михаил Цонков е невинен, няма умисъл и заедно с колегите си е изпълнявал своя дълг.
„Рибарите са осъдени за контрабанден риболов. Единият от тях има присъда за нанасяне на лека телесна повреда на един от служителите и вече 13-а година в Турция вървят дела”, обясни Костов.
А съмненията за дългогодишното дело, в което българите са съдени задочно, е за финансови облаги.
„По жалбата, която беше изпратена в Страсбург, е видно, че те имат финансова претенция, която Съдът по правата на човека не е уважил така или иначе. Всеки е в правото си да преследва истината”, твърди мъжът.
Бившият началник на спец. звеното за бордови действия споделя и за най-голямата си мъка - тази по дъщерите и внуците си, които живеят в чужбина и които той не може да посети. Вижда ги само по телефона и чака времето, когато се връщат.
„Момчетата пораснаха, станаха бащи, изгледаха по едно-две деца, а аз помъдрях. Имам 35 години служба в системата на МВР“, споделя Николай Костов.
В дните до Нова година четиримата бивши гранични полицаи ще очакват превода от турски на протоколите от делото. А следващото заседание в наказателния съд в Къркларели е на 5 юли.
Последвайте ни
2 Коментара: