Граждани разобличават безобразията на КЕВР с протест и сметки: За 2 години природният газ е поевтинял с 87%, а в България пак убийствено поскъпване!
Протестът, за който има разрешение от Столична община и СДВР, ще се организира на 4 април от 13.30 ч. пред сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), когато ще е публичната дискусия. За 7 април е насрочено закрито заседание за вземане на окончателното решение.
Във фейсбук събитието може да се открие като "протест срещу безобразията на КЕВР“.
Гражданите посочват, че за последните две години – от 1 април 2015 г. до 31 март 2017 г., цената на природния газ е намаляла с 87%, но за същия период цената на топлинната енергия на "Топлофикация София“ е паднала само с 21.93%.
"Съгласно данните от годишните отчети за дейността на дружеството за 2015 г. и 2016 г. средно разходите за природен газ представляват 57% от общите разходи на дружеството. След като цената на природния газ за последните две години е намаляла с 87%, то би следвало цената на топлинната енергия за клиентите на дружеството да е намалена с 49.60%, а не само само с 21.93 %, т.е има разлика от 27.67 процентни пункта. Тази разлика в намалението на цените е останала изцяло в полза на "Топлофикация София” ЕАД“, твърдят гражданите.
Според организаторите на протеста обаче, сегашното увеличение на цената на парното трябва да е по-малко от гласуваното от КЕВР. Заради увеличението на цената на газа с 29.64% комисията предлага ръст на цената на топлинната енергия за столицата от 22.70%.
"След като разходите за природен газ представляват 57% от общите разходи на дружеството, то би следвало цената на топлинната енергия да се увеличи само 16,90%, а не с 22.70%. В доклада на сайта на КЕВР по никакъв начин не е обосновано защо се предлага увеличение на цената на топлинната енергия с 22.70%, а не с 16.90%, след като се твърди, че причината за увеличението е цената на природния газ“, посочват протестиращите.
Според изчисленията на КЕВР обаче разходите на топлофикациите за газ представляват 70 процента от общите им харчове. Друг момента то сегашното увеличение на цената на топлинната енергия е, че предишните две поскъпвания на газа - през октомври 2016 и ануари 2017 г., не отразиха в пълен размер ръста на входната цена на природния газ, продаван от "Газпром". Тогава регулаторът одобри по-ниско от реалното поскъпване на газа, за да не се променят цените в средата на отоплителния сезон.
По данни на гражданите, които цитират одитирания счетоводен отчет на "Топлофикация София“ за 2016 г., загубата на дружеството към 31 декември 2016 г. е в размер на 336 млн. лв., като почти половината от нея (160 млн. лв.) е натрупана в последните три години.
"Защо трябва да се определя нова цена на топлинната енергия, за да фалират още хиляди граждани на град София, които само по силата на Закона за енергетиката продължават да бъдат клиенти на дружеството? Докога ще продължава тази агония за софиянци и за "Топлофикация София” ЕАД“, питат организаторите на протеста.
„Всичко това ще доведе до зловеща инфлация, а решенията се взимат някак бързо и през ръце. Предупреждаваме, че ако КЕВР действително вдигне и цените на топлата вода и парното, сме готови на сериозни стачни действия и гражданско неподчинение“, обяви пред „Труд“ Емил Георгиев, изпълнителен секретар на Федерацията на потребителите, който е един от организаторите. По думите му протестът е разрешен от Столичната община и СДВР и няма да създаде проблеми за трафика в центъра на София. Началото на протеста утре е 14 ч пред сградата на КЕВР на бул. „Дондуков“ и съвпада с началото на открито заседание на регулатора относно проекторешение за промяна на цените на топлофикациите в страната.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ПО ГОРЕЩАТА ТЕМА
Последвайте ни
0 Коментара: