Чрез символични знаци Българската православна църква е изразила отношението си към папа Франциск по време на неговата визита в България. Това заключва в свой обемен материал „Католическата новинарска агенция“, части от телевизионната католическа мрежа „Вечно слово“, базирана в Айръмдейл, Алабама, САЩ. Агенцията обръща внимание на отношението, с което БПЦ е посрещнала папата и акцентира на символиката, която се крие под повърхността на протокола.

Според католическата медия българският патриарх Неофит съвсем неслучайно е избрал подаръка за папата, а именно светска картина. Платното е предпочетено вместо икона, каквато се подарява на религиозни лица. По този начин патриархът е изразил отношение към папата като към светско лице и владетел на държавата Ватикан, а не като към религиозенводач. Съдържанието на картината – храм-паметника „Св. Александър Невски“, разположен в центъра на голямо платно символизира поставяне на православието в центъра на религиозния мир. Липсата на православен представител на молитвата за мир в София е друг символичен акт на непризнаване на папата като религиозно лице и отказ от съслужение с него, отбелязва изданието.

От медията разглеждат посещението на Франциск в самия храм-паметник. Там на него бе отредено да седне върху стоп, поставен върху кръгъл килим с изображение на двуглав орел. В православието символът се използва за указване на епископски сан, Орелът сам по себе си символизира „пастира“, който чрез Божиите очи бди отвисоко над паството си. Православната църква разглежда папата като епископ на Рим, с нищо не превъзхождащ източните епископи и поставянето му на този килим издава това, обяснява агенцията.

Папа Франциск също извърши жестове със символично значение, отбелязват от католическата медия. Според изданието по време на литургията на 5 май в София той е сложил омофора, подарен му от премиера Бойко Борисов, част от епископското облекло, характерно за източното православие и католическите епископи от източния свят. Омофорът е бил поставен от Франциск без той да премахне традиционния за себе си палиум, който наподобява омофора, но е доста по-малък. Така Фрабциск е отправил послание за единение между католицизма и православието. Въпреки православния том, различията между двете църкви остават непреодолими. И все пак, посещението на папата е помогнало поне частично да се преодолее бариерата от недоверие. Самият Франциск е останал доволен с диалога си със Св. синод, завършва материала си агенцията.