Инфлацията се лекува с инвестиции. Инфлационният данък вече не е в полза на бюджета, защото се разтваря ножицата между начислени и платени данъци. Ако през първото тримесечие беше 210 млн., а през второто ще е над 600. През третото върви към милиард. На книга има пари, ама де факто ги няма. В момента достигнатата доходност е най-висока - 4,8%. Това коментира пред Нова нюз Мика Зайкова, кандидат-депутат от "Има такъв народ" и икономист.

"67% от стокообмена ни е с Германия, а тяхната икономика е в много лошо състояние. Инфлацията на 20-те години на 21 век не е само монетарен проблем. Не може сама ЕЦБ да се справи с него. Енергийната криза мултиплицира инфлация, която не може да се реши само със съкращаване на потреблението. Предстоят ни много важни и спешни неща - бюджет 2023, 3-годишна бюджетна прогноза, законите, които да отключат средствата по Плана за възстановяване. Той от своя страна крие подводни мини", смята Зайкова. И допълни, че при големия бюджетен дефицит се отдалечаваме от Еврозоната.

Тя призова политиците да мислят за България.

Според икономиста Стоян Панчев има икономически хаос в цяла Европа.

"Почти фалираха пенсионните фондове във Великобритания, а това заразява финансовата система. До половин година ще се върнем към ситуацията през 2008 г. Дълговете и инфлацията са повече от тогава, коктейлът от проблеми в Европа ще дойде и у нас. В последните 2-3 години бюджетът харчеше доста, базирайки се на хубавата инфлация. Тя е като пиенето, а вече влизаме във фазата на махмурлука", обясни той.

И разкри, че Италия е във фактически фалит.

По думите му колкото повече се върви към рецесия, по-малко ще са приходите в бюджета.

"Това ще доведе до по-голям дълг или до намаляване на разходите. Хубаво е, че се отдалечаваме от Еврозоната, тъй като това би вдигнало още инфлацията у нас", отбеляза Панчев.