Имен ден: Черпят велики имена, Христос победи смъртта
На третия ден след погребението му Мария Магдалена отива в пещерата, за да намаже тялото на Божия син с благовонни масла и намира гробницата празна, а Спасителя се явява на нея и на апостолите
Христос Воскресе! Честито Възкресение Христово!
Днес отбелязваме най-големия християнски празник Великден – Възкресението на Господ Исус Христос. Божият син, който със смъртта си смъртта победил и с нея изкупил греховете на човечеството. С Възкресението си дал надежда за вечен живот.
С Възкресение Христово честваме възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан.
Празната му гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба.
На третия ден след погребението му Мария Магдалена отива в пещерата, за да намаже тялото на Божия син с благовонни масла и намира гробницата празна, а Спасителя се явява на нея и на апостолите.
Според народните традиции на днешния ден на трапезата задължително има кошница с боядисани яйца, козунак и агнешко месо.
В храмовете бият камбаните и звучи празнично Православно песнопение.
Когато се поздравяваме с „Христос воскресе!“, ние отправяме на човек пожелание да бъде възкресен с Него и да живее вечно.
В народните традиции на празника деца и възрастни се борят с боядисани яйца. Този, на когото яйцето се окаже здраво в битката, ще бъде най-здрав през годината.
Традицията повелява да запалим свещ от пристигналия от Йерусалим Благодатен огън и на Великден да се извие и първото хоро, което се играе след Сирни Заговезни – за радостта на хората от възкръсването на природата за нов живот, на надеждата им, че тя ще ги възнагради щедро за труда им през идващото лято, на вярата в победата на доброто над злото.
Честит имен ден на Велико, Величко, Велика, Величка, Велин, Велина, Велко, Велка!
Освен това на 5 май Българската православна църква почита паметта на Св. мъченица Ирина.
Пенелопа, както се казвала светицата до покръстването си, била дъщеря на знатни езичници от Магедон. Баща й построил за нея чуден дворец извън града, далече от светския свят и развлечения. Наел хора да се занимават с обучението и възпитанието й. Един от тях бил християнина Апелиан. Той учил девойката на християнски ценности.
Когато Пенелопа станала пълнолетна, баща й и съобщил, че й е избрал съпруг, за когото да се омъжи. Момичето помолило за време за размисъл и се обърнало към Христос за съвет.
Бащата се разярил и заповядал дъщеря му да бъде прегазена от стадо коне. Вярата спасила момичето и конете побягнали към бащата. Той се убедил в правотата на дъщеря си и приел християнството заедно със семейството си. Ирина започнала да приучава и други граждани.
След време в града имало нов управител, който като разбрал за Ирина я извикал при себе си и я подложил на свирепи мъчения. Вярата и този път запазила девойката, а управникът измислял все нови и нови мъчения.
Народът, виждайки несправедливост там, въстанал и прогонил управителя с камъни. Властта поел сина му, който продължил делото на баща си. В краката на момичето били забити пирони и в това състояние била развеждана из града в огромни мъки.
Тогава Ангел Божий се смилил и погубил мъчителите, а нея освободил. Оттогава народът започнал още повече да почита девойката, а тя разпространявала вярата все по-надалеч.
След време Ирина получила известие, че скоро Бог ще си я прибере. Тогава заедно с учителя си Апелиан отишла до пещера в гората и наредила да я затрупат вътре. Света Ирина починала в началото на II в.
Именници са Ирина, Ирена, Иринка, Ириней, Мира, Мирослав, Мирослава, Мирчо.
Последвайте ни
3 Коментара: