В неделя е Великден - най-големият и светъл празник за православните християни.

В християнската религия на Възкресение Христово се чества връщането на Иисус Христос към живота на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан.

Празникът е подвижен и се чества в неделния ден на Страстната седмица, чието начало се поставя от първото пролетно пълнолуние.

На Великден християните отбелязват възкръсването на Иисус Христос, което е на третия ден след като е разпънат на кръста и погребан. След това той се появява пред Мария Магдалена и апостолите.

Възкресение Христово се отбелязва и от Католическата и Протестантската църква. Великден е празник с подвижна дата, тъй като зависи от първия ден на Страстната седмица. Формулата за нейното изчисление е еднаква за източната и западната църква.

Ако Страстната седмица е от понеделник до неделя след първото пролетно пълнолуние, а Великден е в неделния ден на Страстната седмица.

Църковното пролетно равноденствие е на 21 март. Това ограничение е въведено, за да няма два пъти Великден в период от една календарна година (което е възможно при Пасхата).

През 325 година на Никейския събор е взето решение „Великден да се празнува първата неделя след пролетното пълнолуние“.

Великденската служба започва в събота срещу неделя, като хората отиват в църквата, за да запалят свещ. Точно в полунощ започва и тържествената литургия, на която се взема огън от свещеника и храма се обикаля три пъти.

Счита се, че колкото пъти изгасне свещта, толкова гряха има човека. Тя трябва да се занесе до дома мълчешком. Всички се поздравяват с „Христос Воскресе“ и отговарят с „Воистина воскресе“.

Великден се празнува в продължение на три дни.

Какви важни обреди и поверия се спазват на празника, вижте в jenata.blitz.bg.