Историческо: Вселенският патриарх отслужи литургия в Желязната църква

Службата бе посетена от българската православна общност на цариградските българи

https://blitz.bg/obshtestvo/istorichesko-vselenskiyat-patriarh-otsluzhi-liturgiya-v-zhelyaznata-carkva_news993996.html Blitz.bg

Вселенският патриарх Вартоломей Първи отслужи патриаршеска литургия в православната българска църква "Свети Стефан", известна като Желязната църква, на брега на Златния рог в Истанбул по случай патронния ѝ празник Стефановден.

Това се случва за пръв път в историята на обновения храм. В 3-часовата литургия участваха епископ Тихон от българската Патриаршия, архимандрит Харалампий Ничев и др.

Службата бе посетена от българската православна общност на цариградските българи начело с председателя архонт Димитри Йотев, както и от българи, които живеят и работят в Истанбул, а също и от български туристи, дошли специално за празника.

Архимандрит Харалампий Ничев отправи специална благодарност към турския президент Реджеп Тайип Ердоган и Бойко Борисов за приноса им за реставрирането на храма, ценен паметник на българското културно и духовно наследство в града край Босфора.

Вселенският патриарх Вартоломей Първи заяви в посланието си към миряните:

"Днес от този свещен храм, някога отправна точка на проблемни отношения, ние изпращаме към всички поканата за любов и общение в единство не само на теория в Божествената Евхаристия, но и във всички аспекти на църковния живот."

Вартоломей подари икона на българската православна общност. По идея и финансиране от Ангел Запрянов от Пловдив в приземния етаж на храма "Свети Стефан" ще бъде построен параклис на Фотий.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай