Историк с тежки думи за 3 март

Наясно съм, че Русия излъгва България, че ще е голяма държава, но празникът не може да се сменя като мръсен потник, заяви проф. Христо Матанов

https://blitz.bg/obshtestvo/istorik-s-tezhki-dumi-za-3-mart_news1070379.html Blitz.bg

Историкът проф. Христо Матанов изрази твърда позиция, че България не трябва да сменя националния си празник, въпреки всички факти за Санстефанския мирен договор.

„Аз съм наясно, че Русия излъгва България, че ще е голяма държава. Но празникът не може да се сменя като мръсен потник. Има държави, че които национални флагове са като руския, с един герб сложен. Нашият, за щастие, не е такъв”, заяви той по Нова нюз.

По време на освободителната за нас руско-турска война са загинали повече българи, отколкото по време на Априлското въстание, подчерта проф. Матанов.

Той беше категоричен, че в този период 2-милионна България е нямало как сама да се освободи от 20-милионна империя, въоръжена и с американско оръжие.

По мнението на историка, България е била готова за своята свобода още след Кримската война, когато извървява огромен път в развитието си за много кратко време.

„Това е българска особеност”, подчерта проф. Матанов.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
23 Коментара
Истор
преди 1 година

Безпредметно е даже да го коментирам този псевдоисторик. Честит Трети Март на всички истински Българи!

Откажи
ташач
преди 1 година

Точно така, др.Матанов . Турчолята са имали американско оръжие Ф4Фантом още тогава.

Откажи
ташач
преди 1 година

Точно така, др.Матанов . Турчолята са имали американско оръжие Ф4Фантом още тогава.

Откажи
Аз
преди 1 година

Професоре, защо е нужно да се излагаш публично!? Хонорарът ти ли го изисква!?

Откажи
Бълга
преди 1 година

Много хора забравят, че ако го нямаше 3ти март, нямаше да има нито 6, нито 9, нито 23 септември,

Откажи
Стефа
преди 1 година

И този стана политкоректен. Трябва да се каже нещо против Русия. И какво американско оръжие? От паметника се вижда, малко пониско, т.нар. стоманена батарея, турски стоманени оръдия от немската фирма "Круп", пленени от руснаците. А руските оръдия са били бронзови. И можело ли е да се освободи България с черешови топчета?

Откажи
Стефа
преди 1 година

И този стана политкоректен. Трябва да се каже нещо против Русия. И какво американско оръжие? От паметника се вижда, малко пониско, т.нар. стоманена батарея, турски стоманени оръдия от немската фирма "Круп", пленени от руснаците. А руските оръдия са били бронзови. И можело ли е да се освободи България с черешови топчета?

Откажи
Димит
преди 1 година

Каквото и да е обещала Русия. Е нямало как да стане. След войната Русия не е можела да воюва срещу Европа. Нямало е как.

Откажи
BNC
преди 1 година

Прав е проф. Матанов големи лъжи от Русия пък милите турци са ни мислили доброто ашкулсум!

Откажи
Анони
преди 1 година

Глупак !!!

Откажи
A/.T.И.Л
преди 1 година

АЛЬОША ! Фeдерoси за Рубли, Тоест за Без Пари Павиш ли ?

Откажи
A/.T.И.Л
преди 1 година

На 3ти Март 1918 г. България Побеждава Съветска Русия ! http://istinata.bg/?p374

Откажи
A/.T.И.Л
преди 1 година

РУСКА Тоалетна Върху Турски Гробища, Тоест Руско Турски КЕHEФ е 3aдунaйcката KOЧИНA !

Откажи
A/.T.И.Л
преди 1 година

PУСИЯ Създаде 3aдунaйския КЕHEФ за 32 Тона ЗЛАТО ! ПУTИН не Щем КЕHEФA Върни ЗЛАТОТО ! https://rb.gy/igy5bf

Откажи
Сиси
преди 1 година

Тоя добре ли е? Колко руснаци загинаха? Плюс това Великите сили си имат от всяко нещо полза и цел...

Откажи
Виоле
преди 1 година

Стига с тези лъже истории. Англия е тази, която въоръжава и подкрепя Турската империя, обучава военните и изпраща свои служители (подобно на днешна Украйна).

Откажи
РОКО
преди 1 година

Пушки Уинчестър Турция е закупила 50 000 още преди войната, въоръжава с тях черкезите, някои редовни части. Бенсовски е бил с такава пушка.

Откажи
Горан
преди 1 година

https://zalez.site/napodire/

Откажи
Ъъъ
преди 1 година

Със сигурност не се освобождаваме на 3 март. Знам, че турската войска напуска Варна на 8 ноемри 1878. С какво се занимава между 3 март и 8 ноември не се коментира.

Откажи
Кольо
преди 1 година

Историкът трябва да е позитивен, добър човек а не холерик. Много неща, които посочва този псевдоисторик наистина до някъде са вярни, но без никакъв анализ. Сега в момента но 150 г. покъсно имаме сходно положение с кюрдите, които трябва да бъдат освободени, за което отговорна сега огледално е Американската империя. Да видим дали ще ги освободи и ако случайно се получи това освобождение, какво ще искат за това. Знаем какво сега искат за помощта за Украйна.

Откажи