През 2016 инициирахме референдум за промяна на политическата система у нас, на този референдум гласуваха над 3, 5 милиона български граждани.

Още тогава разбрахме, че въпреки огромното ни желание и енергия, правилата и законите за прякото участие на гражданите са направени така, за да гарантират на която и да е политическа клика спокойствие, защото при така действащите правила и закон е невъзможно един референдум да бъде завършен. Това заяви Станислав Балабанов от ИТН на брифинг в парламента.

Разбрахме по трудния начин, че дори да мечтаем, някъде там има политици, които убиват мечтите.

Осъзнахме, че след като не може да променяме отвън, ще променяме отвътре. Затова създадохме политическа партия ИТН и заедно с нашия лидер Слави Трифонов си казахме, че няма сила на света, която да ни накара да забравим тези българи, които гласуваха със за на референдума.

Днес имаме възможността като част от управляващата коалиция да напомним за същността на ИТН и да действаме практично. Ще отворим диалога за провеждането на референдум. Сегашните правила са вредни“, каза още той.

От ИТН ще направим всичко възможно промените, които ще предложим, да създадат такава среда, че българските граждани да бъдат питани.

Ще инициираме създаването на работна група от всички парламентарни групи. За да чуем нашите идеи и идеите на другите, ще искаме да чуем и идеите на гражданите“, каза още той.

Балабанов коментира и изчетена декларация от името на парламентарната група съпредседателят на "Демократична България". В нея Христо Иванов призова за пълна "депутинизация" на държавата в замяна на подкрепа на настоящето управление. Обединението разпознава като основна своя задача премахването на руското влияние в страната и ще настоява за премахването му в ключови за страната сектори.

"По принцип практика е на Демократична България и на Христо Иванов да ни запознава с декларация от трибуната на Народното събрание какво ще направи неговата парламентарна група. Това е тяхно демократично право, но едни такива точки, които те предлагат тепърва ще се дискутират. Всеки има право извън коалиционното споразумение да говори каквото иска и да предлага, но дали ще бъде прието", заяви Балабанов.