„Пандемията драматично подрони доверието между гражданите и държавите в сферата на здравето. Милиони европейци се тревожат дали здравето не е повод за трайно ограничаване на права. Всички си задаваме въпроса къде свършва грижата за здравето и къде започва злоупотребата със страха, защото болестите са разход за социалните системи, но и доходоносен бизнес за корпорациите.“

Това заяви българският евродепутат Иво Христов по време на дебат на тема „Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията – сериозни трансгранични заплахи за здравето“, който се проведе в рамките на пленарното заседание на Европейския парламент в Страсбург.

„Европейският здравен съюз е призван да въведе механизми за съгласуваност и солидарност в превенцията и управлението на кризи. Здравната солидарност предполага гражданите – бедни и богати, жители на коя да е страна от Съюза – да могат да разчитат на удовлетворяващи грижи за здравето си“, каза още Христов, който е член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D). 

Българският евродепутат изрази категоричната си подкрепа равният достъп до лечение да е водещата идея в Регламента за сериозните трансгранични заплахи за здравето.

„Новата нормалност“ не е тази на маските, локдауните и поредните дози ваксини. Това е новост, но не нормалност. Новата нормалност трябва да се основава на прозрачна лекарствена политика и ценообразуване. На достоверната научна информация, здравната грамотност, осъзнатата лична отговорност и солидарността“, заяви още Иво Христов. 

На свое заседание през месец юли Съветът постигна съгласие по проекти за предложения за засилване на ролята на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) и за изменение на законодателството на ЕС относно трансграничните заплахи за здравето.
ECDC е агенция на ЕС, която подпомага ЕС в борбата със заразните болести.

Регламентът относно трансграничните заплахи за здравето има за цел да се гарантира координиран отговор на заплахите от заразни болести, а също така и на заплахите от химически, биологичен и екологичен произход.

Преразглеждането на законодателството относно трансграничните заплахи за здравето предвижда изготвянето на план на ЕС за здравни кризи и пандемии, включително разпоредби относно обмена на информация, ранното предупреждение и управлението на риска. 

Съгласно планираните нови правила Комисията може да признава наличието на извънредна ситуация в областта на общественото здраве на равнището на ЕС, с което да задейства механизми за мониторинг на недостига на лекарствени продукти или да активира подкрепата от ECDC.