Красимир Кънев, Калин Калпакчиев и Христо Иванов отново се подиграха с българското правосъдие. Софийският апелативен съд публикува мотивите на грантовия съдия Калин Калпакчиев, който вчера пусна от затвора убиеца на студента Андрей Монов – Джок Полфрийман. 



Мотивите се оказаха повече от скандални. Първо, Калпакчиев изобщо не отчита обстоятелството, че Полфрийман не е платил обезщетението, което дължи на роднините на Монов. Според съда, неправилно по-долната инстанция е разгледала този въпрос, защото плащането на обезщетението не било предпоставка за пускането на убиеца от затвора.

По-нататък в мотивите четем, че Калпакчиев не взема под внимание и факта, че Полфрийман е имал 5 наказания за лошо поведение преди 2014г., включително игнорира и нови 3, наложени му през 2018г.! Както старите, така и новите, според Калпакчиев били заличени и не следвало да се отчитат.

Вместо това е разгледано обстоятелството, че австралиецът развивал „общественополезна дейност“, включително бил регистрирал и сдружение “развило и развиващо понастоящем активна дейност в обществена полза“.

Усилията на Полфрийман били насочени към това действително да съдейства за подобряване на положението в българските затвори, а представителите на сдружението са вземали участие и в обществени обсъждания, свързани със законодателни изменения в тази насока.

Припомняме, че НПО-то на Полфрийман беше използвано и от Христо Иванов  - бивш министър на правосъдието и настоящ председател на партията на Прокопиев – „Да(Й) България“, като му даваше „съвети“ как да подобри местата за лишаване от свобода.
Връх на цинизма обаче са мотивите на Калпакчиев, в които посочва, че за предсрочното му освобождаване е взета предвид и …положителната характеристика, която Българският хелзинкски комитет е дал на Полфрийман.

Българският хелзинкски комитет се опита през 2015г. да направи убиеца „Човек на годината“, но тогава обществената реакция беше много силна и председателят на БХК Красимир Кънев оттегли номинацията му. Самият Калпакчиев обаче също беше определен за „Човек на годината“ от БХК, но през 2013г.



Факсимиле от мотивите на Калин Калпакчиев

Така излиза, че награденият от БХК Калпакчиев от грантовия Съюз на съдиите в България, сега пуска от затвора своя „колега“ по номинации от същия Български хелзинкски комитет, използвайки като аргументи именно положителната характеристика, дадена от БХК на Полфрийман, както и участието на НПО-то на убиеца в „общественополезна дейност“, осигурена му от Христо Иванов!

Оказва се също, че според Калпакчиев, Полфрийман бил „толерантен към останалите, любознателен, с изявени интереси в различни области, активен, инициативен, последователен и упорит при реализация на целите си, сензитивен и реактивен към социалната среда, добронамерен и отзивчив като цяло, без расови и дискриминационни нагласи“, а българска фирма дори му била осигурила работа, ако бъде пуснат от затвора.

Така освобождаването на убиеца, освен че очевидно е било подготвено отдавна между БХК, Калпакчиев и Христо Иванов, се превръща и в тотална подигравка с българското правосъдие, както и с роднините на убитото момче.
 
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ