Известният езиковед проф. Владко Мурдаров се появи за пореден път в предаването на Георги Любенов по БНТ за да отговаря на въпроси на зрителите за правоговора и правописа.

Един от тях беше дали е дошло време пълният член да отпадне, след като и без друго масово се бърка. Дори и сред специалистите въпросът се поставя на обсъждане от години и предизвиква остри спорове.

Без да навлиза дълбоко в смисъла на езиковедския спор, проф. Мурдаров даде много добър довод за запазването на правилото, особено в писмената форма.

“Правилната употреба на пълния член показва колко е грамотен този, който пише”, коментира той. Според професора, дори и само като показател на грамотността, пълният член е необходим, макар че някои го смятат за отживелица.

В отговор на друг въпрос обаче проф. Мурдаров каза, че българският език е прогресивен, затова от него са отпаднали падежите още в периода XIV-XVI век. Той допълни, че този процес продължава и до днес, като даде пример със замяната на “кого” с “кой”.

Думите “кмет” и “община” трябва да се пишат с малка буква, категоричен беше Мурдаров. Той се пошегува, че те се пишат с главна най-вече от тези, които искат да се харесат на кмета. Професорът обаче сподели, че скоро го потърсили от столичната община, за да го питат може ли да се пише “столичната” с голяма буква. Той отговорил, че е грешка, но общинарите отговорили, че кметът така искал.

“Бившият премиер не знае, а много обича да говори”, с тези думи проф. Мурдаров коментира появата на неправилната дума “мурмурандум” в политическите дебати у нас. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук