Как работят „розовите очила“ на мозъка
Изграждаме възгледите си въз основа на добрите новини и развиваме сравнително оптимистичен поглед към живота. Така възможността да ни се случат неприятни неща - болести, кражби и др. - по-малко ни тревожи.
Екип от Лондонския Юнивърсити Колидж установява, че когато временно се прекъсне функцията на определен център в мозъка, човек престава да игнорира лошите новини, пише Guardian.
Те събират 30 доброволци, всеки от които е десничар, и ги разделят в три групи. Използват транскраниална магнитна стимулация, за да блокират действието на левия долен фронтален гирус (ДФГ) при едните и десния при другите. При третата група не оказват въздействие.
На компютърен екран пред всеки от участниците се изписват събития, които никой не иска да му се случат - от това да се разболее от рак до това да изпусне полет - и той трябва да опита сам да определи каква е вероятността да ги преживее.
След това компютърът показва средният статистически риск за съответната възрастова и социална група. Известно време след като е получил тази информация, всеки от доброволците трябва отново да прецени риска за себе си.
Групата, при която няма намеса, и групата, при която е стимулиран десния ДФГ, показват обичайното изкривяване в полза на добрите новини: ако човек научи, че средностатистическият риск да развие рак или Алцхаймер е по-нисък, отколкото е смятал, коригира представите си. В обратния случай пази старите.
Но хората, при които е бил блокиран левия ДФГ, са запомнили еднакво добре и добрите, и лошите новини. От това невробиолозите заключават, че този център на възпрепятства други части на мозъка да помнят лошите новини. Блокирането му премахва „розовите очила“.
При хората с депресия много по-рядко се наблюдава когнитивно изкривяване в полза на добрите новини. Оптимизмът е полезен, защото ни прави щастливи и целеустремени. И за да разберем защо при някои не работи, трябва да разберем защо се среща при повечето хора.
Източник: обекти.бг
Последвайте ни
0 Коментара: