Адвокат Лина Георгиева има дългогодишен стаж в областта на търговското, вещното, административното, трудовото право и обществените поръчки. Тя е член на Софийската адвокатска колегия и разкрива какво трябва да се направи, ако получите покана от Частен съдебен изпълнител:

Първият съвет е – подпишете поканата за доброволно изпълнение и се запознайте със съдържанието й. Неподписването й не означава, че не е връчена и че няма да започват да текат сроковете за редица действия, които можете да извършите, за да се защитите.

Имайте предвид, че средствата за защита са различни в зависимост от това на какво основание е издаден изпълнителният лист, въз основа на който е образувано делото пред частен съдебен изпълнител (ЧСИ).

Ако сте наясно със задължението си и не оспорвате, че дължите посочената в поканата за доброволно изпълнение сума, а притесненията са  в насока как ще заплатите задълженията си, правата и възможностите ви в този случай са следните:

1. Ако считате, че имуществото, срещу което е насочено изпълнението не може да бъде обект на принудително изпълнение и ако същото е сред изброеното в списък с вещите за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, върху които не може да бъде насочно принудително изпълнение, то имате право да направите възражение пред ЧСИ относно несеквестируемостта на имуществото. Несеквистируемостта се разпростира и върху жилището на длъжника , ако то му е единствено.

2. Може да предложите изпълнението да бъде извършено само чрез някои от исканите от взискателя начини на изпълнение или само срещу определена част от неговото имущество.

3. Да предложите изпълнението да бъде насочено върху друга вещ или вземане. Ако съдебният изпълнител прецени, че предложеният от длъжника начин на изпълнение е в състояние да удовлетвори взискателя, той насочва изпълнението върху посочената от длъжника вещ или вземане.

4. Да подадете жалба пред Инспектората на Министерство на правосъдието и пред Камарата на частните съдебни изпълнители.

5. Да обжалва неправилните и незаконосъобразни действия на съдебния изпълнител пред компетентния съд.

6. Ако длъжникът е физическо лице, което не е търговец има право да депозира 30% от вземането по предявения изпълнителен лист и писмено да се задължи да внася 10% от сумата по изпълнителния лист всеки следващ месец, до погасяване на цялото задължение. По време на плащането частният съдебен изпълнител спира принудителното изпълнение. Обърнете внимание, че това право не е предоставено на юридическите лица и дори в качеството ви на управител или пълномощник на юрид. лице да отправите предложение до ЧСИ за разсрочено плащане, то ако кредиторът Ви не е съгласен, всички принудителни действия по събирането на цялата дължима от вас сума ще продължат.

И нещо много важно – носи се наказателна отговорност от всеки, който противозаконно пречи на частен съдебен изпълнител или помощник-частен съдебен изпълнител да изпълни задълженията си.

Източник: Флагман