Бизнесът все още не може да се възползва от помощта в размер на 110 лв. за мегаватчас електрическа енергия за месеците октомври и ноември 2021 г., която беше въведена заради високите цени на тока, тъй като механизмът не е одобрен от Европейската комисия.

За това алармираха от Асоциацията за свободен енергиен пазар, пише Труд.

“Механизмът ще се реализира посредством търговците на електрическа енергия, които следва да изплатят помощта към крайните клиенти след превеждането на финансовите средства от Министерство на енергетиката.

Въпреки информацията от правителството, че от вчера - 9 ноември 2021 г., министърът на енергетиката Андрей Живков започвал подписването на типови договори с търговците във връзка с изпълнението на програмата за компенсиране на бизнеса, помощта ще се осъществява едва след одобрение на механизма от страна на Европейската комисия, каквото все още липсва”, пишат в писмо до медиите от Асоциацията.

От помощта трябва да се възползват над 630 хил. небитови потребители, а по прогноза на Министерство на енергетиката, реалното изплащането на предвидените компенсации от 110 лв./Мвтч ще започнат най-рано през декември 2021 г.

Припомняме, че общият бюджет по тази схема ще бъде 450 млн. лв., които ще дойдат от държавния бюджет, като се намали дължимият дивидент от АЕЦ “Козлодуй”.

Механизмът бе одобрен от правителството на 21 октомври след остро настояване от страна на бизнеса. Първоначално се обсъждаше сумата от 50 лв. за мегаватчас, но според фирмите такава сума е крайно недостатъчна и правителството реши сумата да е 110 лв. Подпомагането ще бъде за два месеца - октомври и ноември.

От Асоциацията на индустриалния капитал също се оплакаха, че въпреки договорената компенсация заради рекордните цени на борсовия ток, който достигна до 500 лв. за мегватчас през последните месеци, все още няма яснота как и кога ще им бъдат изплатени парите, а мерките са закъснели.