Пет дюнни системи с обща площ от 12 хектара са били унищожени в резултат на различни видове човешка намеса, сочат изследвания на Института по океанология към БАН, предава "Труд".

Изчезналите дюни са по Южното Черноморие, в района на Поморие - край къмпинг “Европа”, местността Лахана-запад, както и до нос Чукаля в парк “Росенец”.

Учените бият тревога, че под антропогенен натиск над критичния праг са още 50 хектара пясъчни дюни. За някои има инвестиционни апетити, други са пристан на любители на нерегламентираното все още диво къмпингуване.

За да опазят естествените природни форми, експерти от Института по океанология и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН са създали методика за картографиране на дюните.

Тя е одобрена от МОСВ, но за да стане ефективен инструмент за мониторинг и защита на дюните, е необходимо решение на парламента за добавянето ѝ като наредба към Закона за устройство на черноморското крайбрежие, обясни д-р Радослава Бекова от ИО.

Предупредителните табели не спират нарушителите.

Тази година още от пролетта по Северното Черноморие текат акции срещу нарушители в защитените от “Натура 2000” зони.

При последните юлски двудневни проверки контрольори от РИОСВ-Варна, Басейновата дирекция “Черноморски район”, общинари и полицаи засякоха 78 неправомерно паркирали коли на български и румънски летовници на плажовете Крапец-Север, Шкорпиловци и Ново Оряхово.

На собствениците им са съставени актове, а паркиралите каравани върху дюните са получили срок от 24 часа, за да ги преместят.

В Крапец в проверката е участвал и полицай от северната ни съседка, тъй като там традиционно има голяма колония от румънски къмпингари с каравани. Някои дори отдават бунгалата си на колела под наем.
Проверките в защитени зони по крайбрежието и в дюни извън активната плажна площ ще продължат през целия летен сезон, предупредиха от МОСВ.