На изслушването за шеф на БНТ: Никола Тодоров измества „По света и у нас“ с час по-рано Новинарската емисия трябва да се конкурира пряко с тези на bTV и Нова тв, смята кандидатът за генерален директор на обществената телевизия

„По света и у нас“ трябва да започва в 19 часа, вместо както досега – в 20 часа, за да влезе в пряка конкуренция с новинарските емисии на големите частни телевизии bTV и Нова тв. Зад тази теза застана Никола Тодоров в рамките на изслушването му пред Съвета за електронни медии (СЕМ) за поста генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ).

Сашо Йовков хвърли финансова бомба за БНТ и "Стани богат"

„Обществената телевизия използва различен език, има различен подход. Защо за вече над 50 години никой не посмя да премести началния час на „По света и у нас“. Хората ще търсят това съдържание“, гласи част от обосновката на Тодоров относно емисията на Българската национална телевизия.


Никола Тодоров

Той призна, че когато е подал документите си за генерален директор на медията е развил концепция за „развитието“ на БНТ. Сега обаче той се концентрира върху нейното спасяване.

„От момента, в който подадох документите си сумата на задълженията на БНТ се покачи неимуверно. В края на месец май бяха обявени задължения в размер на 18 милиона лева. Сега се говори за 44 милиона, а в някои медии циркулира и числото 60 милиона лева“, обясни той пред членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ).

Предвид нестабилното финансово състояние на телевизията, той предвижда „затваряне на БНТ отвътре“.

По думите му, телевизията е способна сама да произвежда собствената си програма, като външните продукции следва да се създават на конкурентен принцип с вътрешните вместо да се използват като средство за изтичане на средства.

„Само един продуцент за три предавания взима 700 хиляди лева месечно“, отбеляза той, цитиран от в. Монитор.

В концепцията му влиза още правенето на телевизионен театър.

„Всяка година от програмата на театрите пада по поне една постановка, която може да бъде заснета и излъчвана по телевизията, а защо не и със субтитри да излиза навън“, каза Тодоров.

Относно финансирането на БНТ, той не отбеляза нужда от промяна на модела, като подчерта, че ще настоява за промяна в закона, според която СЕМ да има достъп до търговските договори на обществената телевизия.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!