За да замръзне реката, са необходими общо -100 градуса в период от 10 дни според кап. Павлин Цонев, директор на Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на река Дунав, пише Актуално. Температурите трябва да са трайно ниски, за да може целият обем от вода да се охлади.

Нощните температури трябва да са около -10 градуса, а дневните да не превишават нулата. Първоначално изстиват само най-горните слоеве на водата. Интересно е, че водата е с най-голяма плътност при +4 градуса, така че към дъното температурата на водата е около 4 градуса, затова оцеляват и рибите. Първо замръзват каналите, ръкавите и покрай брега. След това започва да замръзва цялата повърхност на реката.

-Колко пъти е замръзвала река Дунав?

-От 1900 г. досега Дунав е замръзвал 28 пъти. Тенденцията за глобално затопляне се наблюдава и при Дунав. Повечето замръзвания на реката са през първата половина на 20-ти век.

Според директора на Дирекция „Хидрология и хидрометеорология” инж. Константин Ялъмов “влияние върху ледовия режим на реката оказват и хидровъзлите Железни врата I и II, които задържат образувалия се лед и изпускат вода от голяма дълбочина, която е с температура по-висока от точката на замръзване”. Заради хидровъзлите рязко намалява броят на зимите с ледови явления.

Периодът до изграждане на хидровъзела (1941-1973 г.) се характеризира с по-често наличие на лед по реката. В периода 1974-2016 г. случаите рязко намаляват.

За колко дни най-много е замръзвала река Дунав?

През 1953-1954 г. ледовият режим е цели 89 дни - от 21 декември 1953 до 19 март 1954 г., като пълното замръзване е било 66 дни.

-Други големи замръзвания на реката

-Първите писмени свидетелства за река Дунав са от 1902 г., когато реката замръзва за 29 дни.

Местни хора във Видин разказват за трагична случка от 1905 г. Реката била замръзнала и сватбари тръгнали от Калафат към Видин по леда, но той се пропукал и няколко човека се удавили.

Според друга местна история вълци от Румъния преминавали по леда през лютите зими и нападали кошарите в българските села.

Преди няколко години се появи снимка на неизвестен фотограф, документирал едно от историческите замръзвания на реката. Снимката е от януари 1929 г. и показва замръзналата река, по която се движат много хора, поели към отвъдния бряг.

Друго голямо замръзване е регистрирано през 1941-1942 г., когато се извършвали спасителни акции по целия български бряг. На 4 март 1942 г. Видин преживял най-голямото си наводнение.

Реката започнала да замръзва и носените от течението ледени блокове направили тапа между българския и румънския бряг при остров Богдан под града. От ледения бараж водата не можела да се оттича и за една нощ градът бил залят. Седем души се удавили, 19 000 били евакуирани, е ледът бил бомбардиран, за да се отпуши реката. Спасителната акция продължила 7 дни, но водите се отдръпнали в коритото чак в началото на юни.

През 1985 г. замръзването на Дунав при Силистра продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март.

Най-ниска температура в град Русе е измерена на 26 януари 2010 г. - минус 21 градуса. Най-високата януарска температура в града е измерена на 22 януари 2019 г. - плюс 21 градуса.

През 2011-2012 г. е регистрирано замръзване, продължило 24 дни, като реката е скована напълно за една седмица.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук