Скандалът в Българското национално радио (БНР) трябва да прерасне в дебат за цялостното състояние на журналистиката у нас, който да се води не от политиците, а от журналистическата гилдия.

Политиците не трябва да се месят в работата на БНР, но също така то не може да е частна собственост на "определени групички и неправителствени организации".

Тази теза разви в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.

"Не бива да се счита, че радиото е някаква частна и НПО собственост на някакви групи от хора, то е национално.

Никой не може и не трябва да си мисли, че под хубавата мантия на свобода на словото може да прави каквото си иска, защитавайки само едни определени идеи или едно определено виждане в обществото за живота.

От друга страна, не би следвало нито една политическа формация, още по-малко изпълнителната власт, да налага каквото и да било решение

– било кадрово, било програмно на работещите в националното радио и националната телевизия", каза Каракачанов, който изтъкна, че в миналото е работил в БНР.

По думите му радиото не бива да се превръща в "частна собственост на групички и НПО-та с извратени разбирания за света, защото точно това се случва".

От думите му се разбра, че е недоволен от едностранчивото отразяване на определени социални теми като правата на ЛГБТ общността и на ромската общност.

"Аз толкова плювни по теми по отношение за гей парадите, по отношение на цигарите не съм чул от какви ли не, отколкото от ваши колеги в радиото. Извинявайте, ама тяхната работа не е да правят оценки.

Тяхната работа е да предават фактите такива, каквито са, а не да заемат политическа страна и да ми глаголстват по теми, които дали ги разбират, или не ги разбират, си е тяхна работа, но могат да си имат убежденията, нека си ги държат вкъщи", смята вицепремиерът.

По думите му свободата на словото не бива да се представя като параван, зад който се крият частни интереси. 

"Виждаме, че и немалка част от частните медии се превръщат в бухалки и в политически инструменти. Но те са частни. Това не е морално, но да кажем, че собственикът плаща и си поръчва музиката", смята Каракачанов.

Той нападна в ефир арестувания заради заснемане на полицаи по време на работа фоторепортер на изданието Клуб Z Веселин Боришев.

"Имаше един инцидент с един фотограф, който беше нападнал полицай и вашите колеги скочиха за свободата на словото.

Извинявайте, но пиян човек да скача на полицай, да обижда полицай и същите тези хора ми говорят, че били демократи и защитавали демокрацията и свободата на словото.

Тук не става дума за свобода на словото, а за хора, които смятат, че освен техните убеждения другите хора нямат право на свои убеждения и могат да правят каквото си искат в името на някакви си свои разбирания.

Това не го разбирам и няма да го подкрепя никога в живота си", посочи Каракачанов.

Според Каракачанов журналистическата гилдия и СЕМ трябва да намерят изход за ситуацията в БНР.

"Политиците нека останат две крачки в страни. От дебата за проблемите в националното радио би ми се искало да се роди един истински дебат за журналистиката и за нейното състояние и ниво в България като цяло", обобщи Каракачанов.

Тома Биков: Ще подкрепим анкетната комисия

ГЕРБ ще подкрепи предложението на БСП за създаване на анкетна комисия, която да изясни картината със случващото се в БНР, обяви в интервю за националното радио депутатът Тома Биков от ГЕРБ.

Той поясни, че една анкетна комисия има единствено функцията да изследва определен проблем и през нея не могат да се издават присъди или да се провежда разследване.

Според Биков е добре депутатите да се възползват от възможността чрез такава комисия да получат информация по случая от всички страни.

"И двете страни в казуса не казват нищо конкретно, а в публичното пространство остават само тези обвинения, че някой се опитва да управлява задкулисно", каза той.

Според депутата всеки може да се изкушава да оказва влияние върху БНР, но подобна тенденция трябва да бъде пресечена.

Биков очаква, че казусът "БНР" може да положи основите на разговор, който да приключи с резултат, а именно промяна в Закона за радиото и телевизията.