Карнобатлия превъртя дрегера и разби рекорда! Седна зад волана в Несебър след 5 големи, запукал се от обед
Вижте какво е унищожителният ефект на алкохола и как да сметнете дали можете да шофирате след употребата му
Негов „колега“ и набор, този път обаче на юг от Бургас – в Созопол, също не останал по-назад. В село Равадиново 43-годишният Антон И. се подпукал от сутринта. Качвайки се в Мерцедеса си малко преди обяд – в 11:30 ч., мъжът бил спрян от редовен патрул на Пътна полиция, като апаратът отчел показание от 1.80 промила. По двата случая са образувани бързи полицейски производства.
Поради зачестилия брой заловени пияни шофьори Флагман прави услуга на тези от водачите, които смятат, че е нормално да седнат зад волана дори и след 1 бира и че това няма да се отрази на уменията им. В случай, че искате резюме – ТОВА Е МИТ.
Ето как стоят нещата в действителност:
Показанията на дрегера варират между мъже и жени – тоест, изпили едно и също количество алкохол, уредът ще отчете различни стойности. Това е така заради факта, че в телата на мъжете и жените има различно количество телесни течности. При силния пол те възлизат на 70%, докато при нежния – 60%. Замерването на алкохол се базира именно на тези показания.
За по-лесно ще вземем кръгли числа.
Мъж, тежащ 100 кг (телесни течности = 70 кг.) изпива 1л. Бира (800 гр.) с процентно съдържание от 5%, което де факто възлиза на 40 грама чист 100%-ов спирт. За да се получи нивото на алкохол в кръвта, количеството чист алкохол (в грама) се разделя на количеството телесни течности (в килограми). В случая – 40/70=0.57 промила. Или иначе казано – книжката на водача ще бъде отнета директно на място и предстои налагане на административна санкция.
Жена, тежаща 50 кг, има 30 кг телесни течности. Ако тя изпие същото количество бира, резултатът е различен: 40/30=1.33 промила. Или иначе казано, тя не само ще остане без книжка, но и ще бъде съдена за извършено престъпление.
Ниво на алкохола 0,2-0,5 на хиляда
Преценката за дистанция и скорост на приближаващите превозни средства е изкривена. Водачът ще е склонен към поемане на по-големи рискове, особено при опасни маневри като изпреварване или шофиране прекалено близо до предното превозно средство.
Ниво на алкохола 0,5-0,8 на хиляда
Зрението е засегнато, което води до забавена реакция при червен сигнал или стоп-светлини. Водачът е склонен да кара прекалено бързо или да преценява грешно разстоянията при наближаване на завой. За мотоциклетистите е трудно да карат по права линия.
Ниво на алкохола над 0,8 на хиляда
Водачът е склонен да надценява способностите си. Зрението е дотолкова засегнато, че водачът може да не забележи навреме велосипедисти, пешеходци или паркирани коли, за да ги избегне.
Последвайте ни
0 Коментара: