С френското предложение двустранният казус между България и Северна Македония се прехвърля на ниво ЕС и би трябвало да сме доволни от този пробив. Вместо това и в Северна Македония, и в България се нагнетява напрежение по темата. Това сподели в сутрешния блок на БНТ бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

По думите му обаче политиците у нас няма да се възползват от доброто предложение.

България ще има в следващите 10 години още има право поне 36 пъти да блокира преговорния процес със Северна Македония и Албания. Защото има 35 преговорни глави, а накрая договорът за присъединяване влиза във всички национални парламенти за ратификация.

Тоест отново българският парламент ще има последната дума дали да ратифицира или не договора. Но вдигането на блокадата не означава, че утре РСМ ще стане член на ЕС, тепърва стартира един изключително дълъг процес, допълни Керемедчиев.

Според него България продължава да губи ценно време, тъй като мълчи по френското предложение.

,,Имаме още три опита да дадем сигнал как отговаряме на това предложение'', напомни той.

Милен Керемедчиев се съгласи с мнението на другия събеседник в студиото – журналистът Тони Николов, според когото с френското предложение казусът с РСМ вече спира да бъде наш проблем.

Въпросът е там, че топката влизаше в тяхното поле (на Северна Македония) и България нямаше да има повече проблеми. Вместо това ние направихме всичко, за да блокираме собствената си държава. Когато постигаш това, което искаш, изведнъж се отдръпваш и казваш "не" и искаш да свалиш правителството, посочи журналистът.

Той изрази очакване, че предвид политическата криза в страната темата за Северна Македония "ще остане за по-нататък".