Любители на опасни за живота силни усещания масово се втурват в нощни планински преходи, разказват хижари от Черни връх. Правят го в лоши зимни условия, понякога без дрехи, пише "Труд".

Голият бегач Кирил Радев, който навръх Нова година реши пеша и гол да стигне от центъра на София до Черни връх, не е единственият, който си качва адреналина с нощни преходи. Същата  нощ петдесетина души избрали този начин за празнуване – за щастие, облечени. Хижарите Ирина Костова и Чавдар Евтимов, които все още стопанисват заслона, разказват, че при астрономически явления фотографи и любители окупират върха.

Проблем е, че много от тях са без подходяща екипировка и физическа подготовка, като така рискуват да пострадат сериозно. Другият проблем е, че част от тях сами планират да пренощуват в чайната. 

Ирина разказва как два пъти групи разбиват вратата и се самонастаняват.

“Ядат вафли, пият кола и викат “много сме, не можеш да ни изгониш”, спомня си жената. Има и наистина бедстващи хора.

“Случва се да замръкнат, времето да се развали,” обяснява Чавдар, “но те не го правят целенасочено или с преднамерена цел героизъм”. На Бъдни вечер хижарите два пъти спасяват трима начинаещи скиори. Запознават се случайно на паркинга на хижа “Алеко”, изкачили върха, но тръгнали обратно твърде късно, в буря и в грешна посока.

Върнали се в заслона след два часа, сгрели се, а хижарите им предложили да пренощуват. Младежите обаче решили все пак да се спуснат.

„Оказва се, че не си носели дори и челници, щели да карат на лунна светлина в бурята…,” разказват хижарите. Чавдар ги изпратил по правилния маршрут и им дал челници.

Според Ирина, планинарството се възражда през последните години след период, в който по склоновете е било празно.

“Това е нож с две остриета, защото стана мода да се събират хора на случаен принцип, без да имат физическа подготовка и екипировка”, казва тя.

“Някакви самозвани самонаели се планински водачи организират във фейсбук платени изкачвания до Черни връх по пълнолуние,” описва ситуацията хижарката. По думите й тази мода е опасна дори и за опитни планинари, защото те лесно могат да пострадат.

“Уважавам спортните постижения на всеки човек, няма лошо в това да изпробваш възможностите си, но не и да чувстваш, че другите са ти длъжни”, обобщава Ирина.

А Чавдар казва, че в други държави пишман планинарите са глобявани, ако умишлено се вкарват в рискови ситуации.