Министър-председателят Кирил Петков и председателят на парламента Никола Минчев усетиха народната любов в реална обстановка. От самото им стъпване на Шипка започнаха скандирания и дюдюкания по техен адрес. Възгласи "Оставка" не позволиха и на двамата да поздравят хората, които бяха изкачили връх Свети Никола. Симпатизанти на "Възраждане" определиха Петков като "предател" за външната политика, която води.

Стигна се до момент, в който знамето на Европейския съюз бе заменено от това на Руската федерация, за да припомни събитията от 1878 година.
 
Никола Минчев припомни в каква ситуация се намираме "на няколко стотин километра от България се води война. Предизвикателствата пред нас са много и най-различни" - това успя да каже под мощните освирквания парламентарният шеф. Накрая на речта си той завърши с думите "да живее България" и получи ръкопляскане от премиера.

Кирил Петков започна словото си с прогноза за времето. Той определи днешните атмосферни условия като тези през 1878 година.

"На 3 март е било също толкова студено, колкото и днес. Еуфорията в сърцата на българите е била също толкова силна" - а гардовете на НСО вече ловяха снежни топки във въздуха, които бяха насочени към премиерската глава.



Ясно се вижда как след канонадата от снежни топки Кирил Петков дава папката с приветственото слово на свой охранител и тръгва към скандиращите хора, финтирайки гардовете на НСО. Телевизионните камери му попречиха да стигне до тях, а напрежението да излезе извън контрол.
 



Кирил Петков не стигна до протестиращите, въпреки че те го подканваха. И реши да се обърне към тях от телевизионните камери.

"Винаги има в обществото едни екстремални елементи, но те не могат да водят политиката на България и ние не може да се съобразяваме с няколко десетки хора, които са изпълнени с омраза" - така Петков определи хората, които му поискаха оставката, а той не успя да стигне до тях и да им го обясни.

Това че в последно време Кирил Петков втвърди езика към Руската федерация, която той нарече "бенсиностанция с ракети, а президентът Владимир Путин го определи като "диктатор" - раздели обществото и подразни привържениците на Възраждане, които бяха със своя лидер Костадин Костадинов.

Премиерът призна, че е оставил венци, въпреки че е бил съветван от охранителите на НСО да не се качва на паметника и да изкачи героичните стълби.
 

Бойко Борисов бе посрещнат с уважение от жителите на град Котел. Той призна, че много се е чудил къде да отиде и избрал възрожденския град в сливенска област. Под звуците на "Край Босфора шум се вдига" лидерът на ГЕРБ поднесе цветя на паметника на родения в Котел Георги С. Раковски.

А жителка на Котел замисли Бойко Борисов с думите "ще се връщате ли?". Бившият премиер остана втрещан и с усмивка на лицето.