Климатолог: Страшни явления очакват земята, а България ще е покосена от...
Според доклад за климата до 2100 щетите от наводнения годишно ще се увеличат два или три пъти
Научният комитет на ООН за климата представи миналата седмица свой доклад, според който до 2100 щетите от наводнения годишно ще се увеличат два или три пъти. В него се посочва, че най-малко 30% от ледниците в Северното полукълбо да се стопят до края на века.
„Тук говорим не за прогнози, а говорим за моделни резултати, които дават възможност по определени сценарии да видим как в бъдеще това ще се случва.
Колкото по-далечно бъдеще имаме предвид, толкова по-несигурно е, че точно това ще се случи. Имаме такава тенденция“, обясни Антоанета Йотова.
Не случайно се обръща внимание на повишаване на средната температура с 2 градуса.
Доклад на ООН предрече страшен апокалипсис през 2100 г.
„Парижкото споразумение за климата, което бе прието от всички страни-членки на ООН през 2015 година и което ще влезе в сила от догодина, то работи, създава всички необходими условия във всяка държава да се работи така, че глобалната температура до края на века да не се повиши с 2 градуса.
Това е тази температура глобалната, която е усреднена, която не се интерпретира като че навсякъде ще става все по-топло. На някои места ще става още по-топло, на други места ще има застудяване. Така, че усреднено да получим тази глобална температура“, допълни климатологът.
Ще има по-дълги и по-интензивни засушавания и то на все по-големи части от страната.
Само 2 градуса топлина ни делят от апокалипсиса
„Това е свързано от една страна с процесите в глобални мащаби, които текат независимо от нас, включително и от природните фактори, но и ние хората включително в България, случва се така, че работим в неблагоприятната за нас посока“, каза Антоанета Йотова.
С неправилно изсичане на гори се намаляват условията за благоприятен воден режим. През 2014 година е направено сериозно изследване за рисковете за сферите в икономиката от климатичните промени.
Антоанета Йотова призова депутатите да приемат Националната стратегия за адаптиране към климатичните промени. Необходимо е тя да бъде обезпечена финансово.
Последвайте ни
15 Коментара: