В поздравителен адрес комисарят на Европейския съюз по околна среда Ставрос Димас приветства днешната първа копка по проект ''Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община'', съобщиха от общината.
„Аз приветствам днешната първа копка на завода за обработка на отпадъци в Горни Богров. Този завод е първият по рода си в България и до този момент е един от най-успешните проекти, финансирани от Европейския съюз в България", пише Димас.
Генерирането на отпадъци е едно от най-големите екологични предизвикателства, пред които са изправени нашите общества, отбелязва комисарят. Екологосъобразното управление на отпадъците е сложна задача за властите. То допринася за качеството на живот на гражданите. Като цяло, то е признак на цивилизоваността на нашето общество.
Проектът в Горни Богров е от първостепенно значение и отговаря на изложените по-горе екологични и социални предизвикателства. Той ще подобри значително качеството на живот на гражданите на София.
Обектът ще бъде построен върху 332 835 кв.м. земеделска земя. В границите на площадката са включени поземлени имоти – общинска собственост. Съгласно Общия устройствен план на Столична община поземлените имоти попадат в територия с отреждане за терени за сметища и инсталации за преработка на отпадъци. Това ще е първия такъв по рода си завод в България.
Столична община извърши предпроектни проучвания и подготви проекти за завод за механично и биологично третиране на битови отпадъци в с. Яна и инсталация за компостиране в с. Горни Богров.
За изграждане на предвидените инсталации за компостиране, механично-биологично третиране, сепариране и депониране са необходими около 184 млн.евро. Интегрираната система ще се изгради до 2011г., а експлоатацията на съоръженията ще продължи до 2032 г. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.