Преди три години ми откриха прегъната жлъчка. Досега не ми е създавала проблем, но от 2-3 месеца започнах да чувствам леки болки, а напоследък  - все по-силни. Трудно ми е да изпълнявам сутрешната си гимнастика. Моля за компетентен съвет.
Цветана, на 70 години 


Тъй като не уточнявате какви точно са болките и къде, първо бихме ви посъветвали да се обърнете към личния си лекар, който ще ви назначи нужните изследвания, за да се уточни дали проблемът наистина е свързан с жлъчката.

Дискинезията на жлъчния мехур (билиарна дискинезия), или т.нар прегъната жлъчка, е нарушение, понякога причиняващо дискомфорт. Нерядко медицината поставя под този термин равенството с анатомична разновидност на мехура, предвид факта, че ехографският образ на “прегънатата жлъчка” невинаги означава заболяване и обратното.

Жлъчният мехур складира жлъчен сок, произвеждан от черния дроб и достигащ в него по жлъчните пътища. Оттам сокът, богат на ензими и пигменти, се отделя след нахранване и достига до дванадесетопръстника, където се включва в обработването на приетата храна и по-специално на мазнините в нея.

Хората с билиарна дискинезия имат нарушение в този процес поради смутен тонус на жлъчния мехур, възпрепятстване преминаването на жлъчния сок през изходния сегмент на мехура - шийката, сфинктера на Оди и жлъчния канал.

Женският пол, наднорменото тегло и възраст около 40-60 години са по-чести при симптоматичната форма на заболяването.

Какви страдания причинява заболяването прегъната жлъчка и как се лекува то четете на най-полезния здравен сайт Zdrave.to