Кошмар и страх в пограничните ни села заради нашествието на бежанците СНИМКИ
Като чух, че се лопна, сърцето ми почна да блъска. Ослушах се, опитва да отвори вратата, разказва 81-годишната Марийка Вълкова за сблъсъка си с бежанците
Шест пъти по-висок миграционен натиск за първите 8 месеца на годината, отчитат от Гранична полиция. Само до 10 септември са предотвратени близо 27 хиляди опита за нелегално преминаване на чужденци, съобщиха от БТВ.
Всички те са по границата с Турция и Гърция. Колко бежанци обаче са успели да проникнат в България и как хората от пограничните села приемат този факт?
Преди да поемат пътя към бежанският център в Пъстрогор, група афганистанци са познали нелегалните пътеки по границата с Турция. Срещу 3000 евро, 24-годишният Ромал разказва, че е прехвърлен у нас.
„Шест дни ходих пеша, за да стигна България. Имаме проблеми в Афганистан, там всички се бият“, казва той.
В село Сладун, което е на метри от турската граница, хората не от днес посрещат бежанци. Тук правилото е: всяка къща застава, всеки жител - граничар.
На 81-годишната Марийка Вълкова обаче срещата с нелегалните носи много страх. Неканените гости влизат посред нощ в дома й преди месец. „Като чух, че се лопна, сърцето ми почна да блъска. Ослушах се, чука на вратата, опитва да отвори вратата. Особено, като усетих вече, че той върви по салона, сърцето ми щеше да се пръсне. Ами ако беше влезнал при мене, на тази възраст аз, какво щях да правя“, разказва тя.
За късмет на жената, бежанците се отказват, но оттогава, тя не отваря прозорец и държи всяка врата в дома си под ключ. А хората от селото, искат спешен ремонт на оградата, която точно в този район е съборена.
От началото на годината само през турско-българската граница са предотвратени 17 592 опита за нелегално преминаване на чужденци у нас. В района на граничната бразда са задържани 486 незаконни мигранти.
Само за последните 10 месеца на българо-гръцката граница броят на недопуснатите нелегални мигранти е 9 175. На граница, вече преминали у нас са задържани 258 лица. И въпреки, че от МВР съобщават, че в пограничните райони са изпратени допълнително полиция и жандармерия, хора, като Марийка Вълкова, не се чувстват защитени.
„Не виждаме полицаи, не виждаме МВР. Къде са тия хора, да ги видим ние. Нека да не ги видим. Ама да не идват по къщята. Значи не пазят. Трябва да пазят“, казва тя.
По данни на МВР в охраната на българската и гръцката граница участват и служители с автомобили, служебни кучета, мобилни камери и мобилни системи за наблюдение от други държави членки на Европейския съюз.
Последвайте ни
1 Коментара: