Смартфоните вече могат да ни скрият от кредитори, частни съдебни изпълнители, бивши гаджета и институции, които искат да се свържат с нас, но ние нямаме желание да говорим с тях. Това е възможно с напълно безплатен софтуер, който в момента е хит сред полицаи, престъпници и бизнесмени.
Част от програмите могат да покажат дори снимка на абоната, ползващ номера и профила му в социалните мрежи, е установила проверка на "Телеграф". 

Така например ако фирма за бързи кредити потърси длъжника си от различни, непознати за него номера, които той да не е запаметил в адресната книга на телефона, програмата издава автоматично кой звъни. 

Две са най-разпространените програми у нас - Truecaller и Sync, но има десетки други разновидности. Според Ай ти специалисти първоначално руски програмисти са създали Caller ID софтуера, за да защитят потребителите от нежелателни анонимни позвънявания или измамници. Има и опция за блокиране на определени номера, като ще дава постоянно заето при опит да се свържат с нас. 

Използваните у нас програми не могат да пренасочват обаждания, но са в състояние да направят сериозно проучване на човека, който се опитва да се свърже с нас.

Повечето от тези приложения работят по принципа на споделянето. При регистрация потребителят декларира, че е съгласен да предостави своите контакти от телефона и имената на хората, които ги използват. Тази информация се записва в сървъри на компанията, създала приложението. По този начин в масивите си събира данни на потребителите от целия свят. 

Когато даден абонат иска да ви се обади, софтуерът за секунди прави проверка в базите данни как е записан този номер в контактите на друг потребител и ви показва името. Част от потребителите са записани и с местоработата си. Така например срещу името на репортер на "Телеграф" е записана и местоработата му .



Често по този начин са записани и номерата на служители от държавната администрация - Иван Петров НАП, Петър КАТ или ИВАН ЧСИ, което дава допълнителна информация и за местоработата на абоната.