„Не може да ги намерите, в чужбина са” - това чуват ежедневно пощальони в Кърджали. По техни наблюдения, поне по три апартамента средно във вход на жилищна сграда в Кърджали са празни - обитателите са или в чужбина, или отдавна са се преместили със семействата си в друг град. Най-големият квартал „Възрожденци” пък е на първо място по брой на „призрачните” жилища, съобщава 24rodopi.com.
„Нашият блок е 7-етажен, с пет входа, с по три жилища на етаж. Всички имат собственици. Всеки ден като изляза на работа и се връщам, през уикенда, виждам едни и същи хора-около 70-100 на брой. Ето едно просто наблюдение. Ако всички жилища бяха със семейства, то сигурно на паркинга сутрин щеше да е гъмжило. Огромна кооперация, която може да приюти около 1000 души-едно средно голямо село. Хората са обаче поне десет пъти по-малко. Видно е и с просто око-жилища стоят празни, хората ги няма”, коментира жител на квартала.
 
В градска среда у нас живеят около 5,2 млн. души, които обитават 2,6 млн. броя жилища. Това показват данни от анализ на Евростат за демографската карта на общността през 2016 г.
 
Освен това от съществуващите близо 2,6 млн. жилища в градовете - над 650 хиляди, или близо 25 процента, са практически необитаеми.
 
Купуваш и заминаваш - това е тактиката на гурбетчиите. Най-добрите клиенти на брокерите на недвижими имоти и основен двигател за масовото строителство във „Възрожденци”. „Успях да закупя две жилища в новопостроени кооперации в квартала. Инвестирам в недвижими имоти. До месец заминавам отново. Тук остава съпругата ми с децата. Постепенно трябва да обзавеждам последния апартамент. Първо майстори за довършителните работи, после останалото”, коментира гурбетчия от Кърджали.
 
Именно хора като Ахмед успяват да поддържат изкуствено високите цени в неособено атрактивния областен град в Източните Родопи.
 
„Основният профил на купувача е гурбетчия, който е спестил прилична сума пари и понеже няма предприемачески нюх или просто не иска да става частник, а да си работи от час до час за чорбаджията, а в останалото време да не се тормози, казва „Да имаме нещо в Кърджали - за семейството, за децата“ и плаща за апартамент във „Възрожденци“.
 
По тази причина има много „призрачни“ апартаменти в квартала, какво вие наричате жилищата на гурбетчиите. Някои от новодомците ще се върнат, други от жилищата ще бъда препродадени“, разкриха пред 24rodopi.com от агенция за недвижими имоти.
 
Специалистите в бранша посочват, че „в никакъв случай няма бум, но се усеща разумен ръст на продажбите“. През изминалите месеци е имало изтъргувани апартаменти във „Възрожденци“ и на цени над 420 евро на кв. метър, голяма част от сделките са за „апартамент на зелено“ при 300 евро на кв. метър. Някои от строителите продавали с 20-30 евро по-скъпо.
 
Факт е обаче, че въпреки липсата на статистика, процентът на „призрачни” жилища в Кърджали на глава от населението вероятно ще ни прати в челото по този показател.