Лазар Донков създаде етнографския комплекс ”Етъра”
Самоукият художник заедно със сподвижници обикаля селата около Габрово, за да фотографира и скицира къщите, както и да описва различните занаяти в региона. Предполага се, че благодарение на тези обиколки в него форма придобива идеята да се построи етнографски комплекс на открито.
По негово предложение и проект в габровския квартал Етъра е изграден архитектурно-етнографски комплекс “Етър”. Кристализирането на идеята се случва през 1948 година, за да даде възможност на недоброжелателите да впрегнат всички сили срещу него. Три години по-късно художниците Янка и Борис Попови правят донос срещу него, заявявайки че е говорил срещу властта.
След близо два месеца в неизвестност той е пуснат да се прибере обратно в Габрово, а видът му е окаян - изнемощял, отслабнал застрашително и в почти безпомощно състояние. Гаврата, която властта извършва с него, ни най-малко не отказва Донков от мечтата му. След многобройни писма до окръжни и областни комитети, обявеният за враг на властта най-накрая успява да спечели влиятелен политик за своята кауза.
На 22 април 1963 г. е направена първата копка на комплекса, а е тържествено открит на 7 септември 1964 г. Неговото творение е единственият по рода си етнографски музей на открито на Балканския полуостров с действащи работилници, в които се съхраняват и представят традиционни балканджийски занаяти, включително с механизми, задвижвани от водна струя.
Успехът, който жъне “Етъра”, веднага след откриването за посетители изненадва дори самия Лазар Донков. Когато в него е вложена толкова любов и старание, в това няма нищо учудващо. На дневен ред излиза нов проблем - забелязала ползите, които може да донесе това действие, партията се опитва да присвои заслугите за построяването и реализирането на проекта. Отношението към самия Лазар Донков също се променя - през 1971 година е отличен като “Заслужил деятел на културата”, а през 1974 година печели Димитровска награда. Напълно заслужени награди и признания, дошли твърде късно...
През периода 1963-1976 г. Лазар Донков е методически ръководител и директор на комплекса. Публикува редица статии и издава “Кратки бележки по изграждането на етнографския парк-музей” (1971). Умира в Габрово през 1976 г.
Ердинч ГЮНЕР, Съюз на архитектите в България, дружество Варна
Последвайте ни
0 Коментара: