„Високите градуси позволяват да се излиза повече, да се събираме с приятели, а освен това, хората не се пазят. Това благоприятства бързото разпространение на вирусите”, това заяви общопрактикуващият лекар Александър Калайджиев, цитиран от TrafficNews.

Той обясни, че хубавото време заблуждава и последните дни вижда хора по къси ръкави, без якета.

„За да прихванем даден вирус е необходимо да сме влезли в контакт с него, но когато се простудим – организмът ни отслабва. В крайна сметка, не е чак толкова топло. Това, че е слънчево за 1-2 часа не означава, че е лято. Хората се обличат леко за сезона и това води до настинки, които бутат имунитета ни. Това дава предпоставка за по-лесно развиване на заболяването, ако влезем в контакт с вируса“, коментира още д-р Калайджиев.

По въпроса за грипа, той обясни, че се опитва да накара повечето си пациенти да се тестуват, защото от резултата много зависи лечението и поведението на лекаря. Въпреки това, голяма част от тях не го правят. До голяма степен той обвинява Здравната каса, защото комбинираните тестове са на цени между 25-30 лева, дори с намаленията от лабораториите.

„Ако при Ковид се залага на продължителните лечения и лекарствата, които предпазват от съдови усложнения, то при грипа са по-важни първоначалните действия. По мои наблюдения случаите на Ковид и грип са равни в момента“, заяви той.

Той обясни, че още е рано да се говори за усложнения и тепърва предстои да разберем какви ще бъдат те. Към момента той има наблюдения върху 1-2 отита, но те са усложнения колкото от грипа, толкова и от съпровождащата го хрема, ако тя не се лекува правилно.

По въпроса с дефицита на лекарствата за грип и антибиотиците, д-р Калайджиев обясни, че за пореден път му прави лошо впечатление, че в някои аптеки те биват продавани без рецепти.

„Хората започват да пият антибиотици при симптоми, които са нормални за вирусна инфекция и това по никакъв начин не им помага, а напротив. След това, ако в хода на заболяването настъпят усложнения, човекът си е „изгърмял патроните” и трябва да премине към лечение в болнична обстановка“, съобщи той.

Той напомни също, че температурата в първите един-два дни от протичането на дадена вирусна инфекция е дори препоръчителна и не трябва да се вманиачаваме да я смекчим.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук