Разрушител на комунистическия строй, легенда, велик европеец – така историята описва Лех Валенса. Съосновател на профсъюз „Солидарност”, той успява да разкъса оковите на Полша със Съветския съюз.

Заради яростната съпротива получава Нобеловата награда за мир. А през 1990 година става първият демократично избран президент на Полша с твърдото убеждение, че „Не го искам, но нямам избор”.

В интервю за NOVA Лех Валенса коментира най-актуалните теми в момента.

- Като човек, който е символ на мира, как гледате на войната, която е все по-близо до Полша?

- Наложи се да живеем във времена на големи промени. Една част от тях подобриха живота ни, но част от света продължава да вярва в стария стил на борбата. Ние трябва да преживеем това, което се случва днес и солидарно да изведем тези хора от войната.

- Казахте преди време, че ако Русия нападне Киев, светът трябва да нападне Москва. Все още ли вярвате в това?

- Проблемът е в това, че трябва да се уговорим с Путин как ще водим борбата. Ако е както той предлага, ако ще използва танкове, ракети и ще водим война - тогава може и ние да насочим своите оръжия. И той няма да има никакъв шанс, защото имаме много по-голяма сила. Питам се само защо трябва да се умира? Затова предлагам да преминем към мъдростта, която трябва да я има в 21 век, а не както в средновековието да действаме с оръжия и танкове за разрешаване на въпросите.

- От кого и какво зависи свободата на Украйна в момента?

От солидарността на останалата част от света. Ако сме солидарни, решителни, тогава Путин ще бъде принуден мирно да разреши проблема. Ако не сме солидарни, тогава ще стигнем до там, докъде стигна Хитлер – да разруши и да завладее света.

- Заговорите за солидарност, но с днешна дата – как изглежда солидарността?

- Солидарността имаше своите задачи по онова време, трябваше да се пребори с комунистическия монопол. Но това беше друга солидарност. Днес трябва да се изгради солидарност, която да бъде в защита на победата, защита пред методите на Путин. Така че - това е подобна солидарност, но все пак различна.

- Разбирам ли Ви правилно, че според Вас, НАТО трябва да се намеси в тази война?

- НАТО иска да каже: „Ние не искаме да воюваме, не използваме такива методи“. Но от другата страна се действа по бандитски начин. Казано накратко - на едно и също игрище, един играе бокс, а друг - шах. Но по този начин никога не може да се стигне до съгласие, когато играем две различни игри. Затова трябва да докажем, че Путин няма никакви шансове, ако ние използваме неговите методи.

- Полша заяви своята готовност да изпрати своите МИГ-ове на Украйна. Светът като че ли не е съгласен. Правилно ли постъпи Полша, че поиска да помогне по този начин?

- Трябваше да се изрази такава готовност и много добре, че страната го направи. Но тя трябва да бъде съгласувана, защото ние сме в НАТО и такива решения се взимат солидарно. Така че – едно е да изразиш готовност, а друго е да я реализираш.

- България обаче няма подобна готовност на този етап, а ние сме една от страните, които също имат руски изтребители. Какво бихте казали на нашите власти, които казват, че нашите МИГ-ове ни трябват тук?

- Ще отговоря кратко - ако действаме така, скоро ще се присъединим към Русия.

- Според Вас, каква е истинската причина за тази война?

Това е сблъсък да два стила - средновековния стил, когато въпросите се решаваха с танкове ,и другия - дипломатическия, мирния стил, който търси съгласие и отваряне към другите, а не затваряне в себе си. Така че - това са двата стила на съприкосновение на старата епоха с новата.

- Но какво иска да постигне Путин, докъде иска да стигне?

Какви са целите му? Според стария стил - да изгради наново Съветския съюз, защото това му харесва. Ние обаче сме в новата епоха, днес трябва да градим сред свобода и плурализъм, чрез разрушаване на границите и увеличаване на развитието, а не с война и разрушаване на постигнатото примирие. Можем да допрем до главата на човека пистолет и да му кажем , че ако не изровиш 10 метра ров, ще те убия. В предишната епоха това е действало, но сега когато хората работят на компютри, трябва да се измисли друг начин на действие.

- По време на срещата си с президента Елцин Вие сравнявате Русия с луксозен автомобил натоварен с много ненужни мебели. Актуално ли е това мнение и до днес, разкажете ни?

- Този мой пример много се хареса на Елцин. Казах му, че Русия е една много красива кола, може би мерцедес, форд, само че отгоре върху нея са нахвърляни столове, кресла, стари фотьойли. Тази Русия не се вижда от тези мебели и му казах - само ако изхвърлите всички тези грозни мебели, ще привлечете отделните републики. Те ще видят колко е красива Русия и сами ще се присъединят, а не както сега опитва Путин да реши проблема с танкове.

- Вие не сте се срещали с президента Путин, но ако имате възможност да говорите с него днес, какво бихте му казали?

- Всъщност срещнах президента Владимир Путин на погребението на Борис Елцин. Разговаряхме за кратко, много кратко. Днес бих водил разговор с него по друг начин. Бих ударил по масата и бих казал, вие използвате танкове, нападате. Знаете ли че, ако ние използваме методите, които вие прилагате, нищо няма да остане от вас, ще бъдете пометен заедно с Русия. Защото имаме по добро оръжие и повече въоръжение.  Ние искаме да ви убедим с новите методи, но ако ни принудите, тогава ще видите какво ще се случи с Русия и какво ще се случи с вас.

- В този контекст все още ли вярвате, че Путин е „мъдър човек“, както го бяхте нарекли преди няколко години?

- Знаете ли, всичко трябва да бъде поставено в контекста на съответното време. Тогава, когато Путин се опитваше да „удържа” единството на това, което е останало от Съветския съюз, разбирах неговите проблеми. Там има много народи, много неправди и за да се поддържа баланс, трябва да се използват различни методи, но по възможност мирни методи. Тогава го разбирах, но изобщо не допусках, че той би започнал да напада други държави, други страни, че ще убива хора, че ще убива жени и деца. Всъщност това е един бандит и аз сега имам друго мнение за него.