Лъсна истината за унищожаването на кормораните. Виновни са самите зелени
БДЗП е член на Коалицията "За да остане природа в България" заедно с WWF - Световен фонд за дивата природа и Асоциацията на парковете на общинския съветник в София Тома Белев. Всъщност това показва, че самите зелени и цялата им Коалиция "За да остане природа в България" са унищожили кормораните.
За пореден път става ясно, че тях не ги интересува опазването на природата и птиците, а само парите, еврофондовете, обществените поръчки и донорските програми. Разбира се и политиката, за да се докопат до властта. Например в управлението на София вече има двама представители на зелените - Тома Белев и съпредседателят им Владислав Панев. Вторият дори се оказа сред най-богатите общински съветници в столицата.
„Да, действително Илко Павлов членува в Дружеството за защита на птиците. Представи се като любител и защитник на природата и птиците, но е видно, че това не кореспондира с действията или бездействието му”, обясниха от организацията.
„Казвам действие или бездействие, защото от една страна той твърди, че не знае кой е навлязъл в имота му и е отсякъл дървета, в чиито корони се намираха гнездата на кормораните. Ако е така, защо не е подал жалба?”, питат от БДЗП. Дружеството все още очаква резултатите от проверката на РИОСВ-Варна и Агенцията по горите.
Кметът на Шабла Мариян Жечев е категоричен, че собственикът на терена Илко Павлов е човекът, отговорен за нарушеното биоразнообразие.
„Няма друг отговорен за очевидно незаконното действие“, каза за Медийна група “Добруджа“ кметът на Шабла.
Павлов е закупил от община Шабла 32 декара земеделска земя през 2019 година. По този начин той става собственик на имота на брега на Дуранкулашкото езеро. Този имот граничи с друг, в землището на село Ваклино, познат като „Патарника“, също собственост на двамата братя Илко и Иван Павлови.
При подписване на договора миналата година е станало ясно, че собствениците на двата терена са имали намерения да разширят инвестиционната си идея за създаване на ботаническа градина и оранжерия с туристически атракции на мястото на девствената растителност.
От неофициален източник научихме, че са имали намерение да построят къщички за отдих, но кметът на село Ваклино не се е съгласил. Въпреки това има проект за подобно ваканционно селище, но той не е преминал през разрешителни процедури.
На 8 май, след сигнал от медиите за сеч край Дуранкулашкото езеро, е назначена проверка и на място отиват екологът на община Шабла Галя Камберова, представител на РИОСВ - Варна и Изпълнителната агенция по горите, представена от Балчишкото горско поделение.
Проверката установила, че извършената сеч е незаконна, тъй като за нея няма издадено разрешение. Видно било, че дървета в имота в землището на с. Ваклино, в короните на които са се намирали гнездата на кормораните, са били изсечени и подготвени за извозване, обясни Камберова.
Последвайте ни
4 Коментара: