Лъвица избяга от клетката си в Стара Загора
Партньорката на Симбаджи била забелязана от служител на около 200 метра от клетката си към 10,30 часа, във времето, когато по алеите се разхождали около двадесетина ранобудни гости с децата си. Царственото животно не изглеждало смутено, дори напротив – любопитно оглеждала намиращите се в близост до нея клетки на тревопасните. Веднага били предприети мерки за извеждането на външните хора извън оградите, а самият доц. д-р Михайлов грабнал пушката, изстрелваща упойващи стрелички, и заел изчаквателна позиция. По думите му – нямало пряка опасност за хората, животното било отраснало от мъниче в ръцете му.
Лъвицата била „в добри отношения“ и с гледача си, който спокойно влизал в клетката й, за да я храни. Затова прибегнали към план „А“ - след като територията се изчистила от потенциално застрашаващи я индивиди, възрастният гледач я примамил с порция свежо место. Царицата на животните доверчиво излязла от храсталака и в момента, когато пробвала примамката, упойващата стреличка се забила във врата й. Действието било почти мигновено – след минути Стела кротко заспала, а персоналът я отнесъл в постоянното й жилище, където роденият през 2013 година Симбаджи, разтревожен от отсъствието на съквартирантката си, трескаво обикалял покрай мрежите.
Причината за непланираната разходка на Стела се оказала съвсем банална - резето на клетката се оказало халтаво и немирницата се възползвала.
За приключилия в рамките на тридесетина минути инцидент веднага бил уведомен и кметът на Стара Загора Живко Тодоров, който имал готовност да потърси съдействие и от местните ловци, но не се наложило.
Доц. Михайлов, който е дългогодишен преподавател в Тракийския университет и има огромни наблюдения за практиката на колегите си по зоопарковете в света, припомня, че само през 2015 година 77 на сто от тях са съобщили за подобни инциденти, като половината били класифицирани като застрашаващи живота на хората. При около 1/3 имало ранен или загинал човек или животно.
„Беше си страшничко, както и да го погледнеш, но в крайна сметка действахме в съответствие с плановете си – можем да кажем, че направихме една от няколкото задължителни тренировки годишно. Виновникът ще си понесе административното наказание, направихме цялостен преглед на заключващите приспособления във всички клетки. Животното е вече добре и до ден или два отново ще може да бъде показвано на гостите“, коментира доц. д-р Радослав Михайлов и припомня, че само след месец зоопаркът ще отбележи 60-ата годишнина от създаването си. Той е разположен върху площ от над 70 дка, където се отглеждат около 400 различни диви животни.
Паметливи заралии припомнят, че навръх 24 май 2007-а енот успял да избяга от клетката, а хващането му станало цели девет месеца по-късно в центъра на града. Три години по-късно, на 8 декември 2010-а,шимпанзе се оказало на свобода и струвало на гледачите двучасово преследване, докато бъде върнато обратно.
„В нито един момент не е имало опасност за живота както на хората, така и на лъвицата. Отношението към нея беше в рамките на световните правила за хуманно отношение!“, категоричен е д-р Радослав Михайлов.
Последвайте ни
0 Коментара: