Любовта на Лайза Минели извадила от депресия Шарл Азнавур
Едит Пиаф го наричала “моя дрезгав ангел”
Първият паметник у нас на краля на френския шансон Шарл Азнавур бе открит във Варна по инициатива на Фондация “Азнавур” и Общоарменския благотворителен съюз “Парекордзаган”.
Композицията е дело на скулптора Красимир Ангелов и е позиционирана на площад “Съединение”. Откриването на паметника бе предшествано от фотоизложба, събрала съкровени моменти от личния и професионалния живот на Маестрото.
До 1982 г. Шарл лично заснел часове материал, който поставя основите на неговия филмов дневник. Азнавур снима живота си и живее като на кино. Първата камера му подарила Едит Пиаф през 1948 г. и тя се превърнала в негово увлечение за цял живот. Регистрирала всичко - миговете от живота, местата, през които преминавал, приятелите, любимите, проблемите. Няколко месеца преди да се отправи към отвъдното, на 94-годишна възраст, Азнавур започнал да систематизира филмите си с помощта на Марк ди Доменико.
Така се появила идеята за филм, неговия филм, който е на екран от 2021 г. С 1200 песни и 100 млн. копия на албуми, продадени в продължение на 80-годишна кариера, Франция го обожава като легенда на една златна епоха.
За него критиците казвали, че е грозен, нисък и че има ужасен глас, но и днес Шарл Азнавур е легенда. На ръст едва 160 см, той бил постоянно изпънат като струна и това била една от тайните на вечната му жизненост.
Пътят на Азнавур към успеха бил дълъг и мъчителен. Подобно на много популярни певци, представлявали същността на Франция - като Жорж Мустаки и до някаква степен Едит Пиаф, Азнавур е оформен от чуждестранните си корени.
Шахнур Варенаг Азнавурян е роден в Париж, в семейството на руски актьор и турска певица, избягали от арменския геноцид. Те работели като готвач и шивачка и живеели в крайна бедност.
Малкият Азнавур напуснал училище и станал актьор още на 9-годишна възраст
Оцелял в германската окупация на Париж, докато родителите му укривали други арменци, евреи, руснаци и комунисти в дома си. По-късно баща му се присъединил към Съпротивата. Шарл и сестра му Аида били въвлечени в конспирацията и участвали активно - от намирането на храна до отвличането на вниманието на патрулите.
Години наред Азнавур пеел и танцувал по клубове, кабарета и кръчми. Никога не съм се чувствал толкова зле, както когато пеех по заведения.
Унижаваха ме, наричаха ме противен, дребен, пълзящ..., припомняше той приживе
До 1946 г., когато на една от масите срещу него сяда кралицата на френския шансон и кабаретна суперзвезда Едит Пиаф. Впечатлена от гласа му, тя го поканила на турнето си във Франция и Съединените щати. И доскоро никому неизвестният Шарл Азнавур се превърнал в текстописец, съквартирант и практически момче за всичко на Пиаф.
Едит настоявала Азнавур да си направи пластична операция на носа. Тя го тормозела в продължение на месеци, за да намали считания от нея за твърде голям нос. В крайна сметка той легнал под ножа. Когато Едит видяла резултата, отсякла: “Преди ми харесваше повече”.
Тя плати половината от носа ми! Едната половина принадлежи на Пиаф, а другата на моя адвокат
Мисля, че не харесваше много арменските носове. Нали знаете - арменските носове са доста големи, често се шегувал Азнавур.
Двамата живеели заедно - платонично - в продължение на 8 години. “Бяхме като братовчеди и абсолютни съучастници във всичко. Никога не съм имал любовна връзка с нея - това ни спаси”, винаги уточнявал Азнавур. Едит Пиаф го наричала “моя дрезгав ангел”.
Твърдяло се, че нищо сексуално не е имало в тази връзка, само чиста любов
Но макар да е изключително дълбока и взаимна, тя все пак била любов, твърде обсебваща, и завършва с раздяла - бурна, вълнуваща, опустошителна.
Едва към края на 50-те години Шарл най-после започнал да пробива. В концертите си Азнавур се превъплъщавал в различни образи с драматични жестове, сякаш е мим. Той обаче бил актьор, който пее, вместо певец, който играе. През 1960 г. е в ролята на свенливия и изтерзан пианист в класическия филм на Франсоа Трюфо от Новата вълна “Застреляй пианиста”. Последвали още цели 60 филма.
Някъде по това време Шарл представил и песента си La Mama, посветена на баба му, която живеела в малко селце край Ереван и която той никога в живота си не успял да види. Песента станала толкова популярна, че и до днес я изпълняват много от най-известните певци.
Чаровникът се жени два пъти, но в личния си живот не е толкова щастлив
През 1971 г. сключва трети брак с шведката Ула Тюсел. Шарл Азнавур, който е баща на 6 деца от три брака, посвещава любовта си не само на творчеството, но и на семейството си. Той живее щастливо с нея и с трите им деца на брега на Женевското езеро.
Това не му пречи през 1973 г. да започне роман с голямата американска певица и актриса Лайза Минели. По това време тя преживявала тежка интимна криза и се опитвала да намери спасение в опиатите.
Разликата в годините между Азнавур и Минели е 22, актрисата била лудо влюбена в него
Арменецът бил в творческа депресия и чувствата на младата жена го освежили. Двамата поддържали връзка цели 20 години.
Момчешкият чар, който Азнавур запази до смъртта си през 2018 г., му е спечелил обожанието на милиони жени. А песните му винаги ще разливат една особена сладост в душата, с усещането за един изгубен в годините Париж, за изгубена нежност и романтична чувственост...
“Трябва да се научиш да ставаш от масата, когато любовта вече не се сервира”, изпя някога Шарл Азнавур. Той вярваше, че най-важното нещо на този свят е любовта, но нито една от своите песни не е посветил на жена.
Подготви Поли БОЯНОВА
Последвайте ни
0 Коментара: