Търговски вериги ни цакат с цени за пластмасови кутийки за храна от топлия щанд, пише “Труд News”. От началото на годината минималната цена на пластмасовите кутии за еднократна употреба беше повишена на 25 ст., а на пластмасовите чаши на 10 ст.

Търговските вериги и заведенията, които предлагат пластмасови консумативи за еднократна употреба, са задължени да предлагат на клиентите и алтернативни варианти на съдове за храни и напитки, но често не го правят. Така на клиента просто се налага да плати по-високата цена, а нищо не подпомага намаляването на отпадъците, защото няма алтернатива.

В края на 2021 г. беше приета Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. С нея от началото на 2023 г. беше въведена минимална цена на пластмасовите чашки за еднократна употреба от 5 ст., а на пластмасовите кутии за храна - 20 ст.

Почна се: Цакат ни с новата безпощадна такса в магазините, но...

Всяка година тези минимални цени нарастват като през 2027 г. трябва да станат поне 25 ст. за чашка и 40 ст. за кутия.

Повечето заведения вече смениха пластмасовите чашки за кафе за еднократна употреба с картонени. Но не е такава ситуацията с кутиите за храна.

Минималната цена се отнася за съдове за храна като кутии, със или без капак, използвани за съхранение на храна, която e предназначена за незабавна консумация, както на място, така и за изнасяне от обекта; по принцип се консумира от съда; или е готова за консумация без по-нататъшно готвене.

Такива кутии веригите използват за храната от топлия щанд, където продават например пържени картофи, кюфтета, супи и готвени ястия.

Използват такива кутии и при продажбата на редица продукти на грамаж като например маслини, подправени чушки, различни салати и разядки. Проблемът е, че в много случаи не спазват наредбата и не предлагат на клиентите алтернатива - например хартиени, бамбукови или стъклени съдове.

Наредбата изисква търговците да поставят на видно място информационна табела, съдържаща информация за: единична цена на пластмасовата кутия, вредното въздействие на пластмасовите консумативи за еднократна употреба върху околната среда, както и за възможните алтернативи на пластмасовите кутии.

Но такива информационни табла често липсват, а в повечето случаи търговските вериги не предлагат и алтернатива.

Към момента законодателството не позволява клиентите да носят собствени съдове, в които да слагат храната. Но търговците са длъжни да предложат алтернативни варианти на пластмасовите кутии и чаши.

Именно това е целта на наредбата - с вдигането на минималната цена на пластмасовите кутии и с предлагането на алтернативен вариант клиентите постепенно да намалят употребата им. На места поне част от предлаганата храна поставят в хартиени пликове, например кюфтетата и надениците, а в кутии слагат супите и ориза.

В редица заведения, които предлагат храна за вкъщи, са сменили материала на предлаганите кутии - те не са от пластмаса и клиентът не плаща нищо допълнително. Но все още има големи търговски вериги, в които за предлаганата храна няма никакви алтернативи.

При липса на алтернатива единственият резултат за клиента е да плаща по-висока цена за кутиите без да има никакъв положителен ефект за природата. Наредбата действа от повече от година, а все още никой контролен орган в държавата не е успял да принуди всички търговци да спазват правилата.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук