Русия и България са свързани от общи традиционни ценности и богато културно и духовно наследство, заяви официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.

Дипломатът припомни, че на 3 март България ще чества националния си празник - Денят на Освобождението на страната от османско иго, и по този повод поздрави българския народ с предстоящата 147-та годишнина.

Захарова обърна внимание на факта, че Русия е изиграла решаваща роля за освобождението на българите „от петвековното турско иго и с активното си безкористно съдействие е направила възможно възстановяването на българската държава“.

„Свързват ни общи традиционни ценности, богато културно и духовно наследство, на което трябва да се върне ролята на ключов фактор, определящ характера и тона на руско-българските отношения“, заяви на брифинг Мария Захарова. 

По думите ѝ, достатъчно е човек веднъж да отиде на тържеството, за да "разберете истинския дух на руско-българското братство и взаимно разбирателство" и "колко разпространен и популярен е този празник".

„Затова сме искрено благодарни на огромния брой български граждани, които почитат паметта на руските войници, загинали за свободата на тази страна“, завърши дипломатът.

На 3 март 1878 г., с края на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.), в град Сан Стефано, в околностите на Истанбул, руският посланик граф Николай Игнатиев подписва мирен договор, който утвърждава победата на руската армия и донася свободата на България, която преди 500 години е под османско владичество.

Междувременни руският посланик Елеонора Митрофанова даде специално интервю в навечерието на Деня на Освобождението на България. В него тя говори за отношенията България-Русия и несправедливостите според нея по отношение на руската страна в отбелязването на празника. 

Руското посолство в България публикува в официалната си Фейсбук страница по-важните акценти от интервюто за портала Epochtimes.bg:

Отговори на Посланика на Русия в България Елеонора Митрофанова на въпроси от портала Epochtimes.bg в навечерието на Деня на Освобождението на България (27 февруари 2025 г.)

– Винаги се отнасяте с уважение към 3 март. Споделете плановете си за този ден с нашите читатели?

3 март е значима дата в нашата обща история и, разбира се, ние не можем да останем встрани, дори и да не сме поканени на официалните тържества. Това е денят, увенчал с победа борбата на Руската императорска армия и българското опълчение за свободата на България. И въпреки че Санстефанският идеал така и не беше осъществен поради позицията на Великобритания и Австро-Унгария, датата на мирния договор остава свещена не само за българските граждани, но и за нас.

Тази година отново не получихме покани за събития с участието на държавни представители. Заедно с нашите сънародници и наши български приятели ще поднесем цветя на Паметника на свободата на Шипка и на монумента на император Александър II в центъра на София. Политическите обстоятелства не са в състояние да заличат общата ни памет.

– Българският народ в голямата си част искрено би се радвал да ви види, като представител на държавата, наследница на Руската империя, до президента на страната на 3 март на паметника на Шипка. Кога смятате, че това ще стане отново възможно, и какво трябва да направят Русия и България за това?

От наша страна няма пречки за това, ние не сме инициирали прекратяването на официалните контакти – така са решили вашите власти. Ние винаги казваме, че е важно да се говори, дори когато позициите не съвпадат – както показа неотдавнашната среща на високо ниво на руска и американска делегации в Саудитска Арабия.

Да не се споменава Русия при честването на годишнината от Освобождението от османско иго е предателство към истината, неуважение към хилядите руски воини, дали живота си за свободата на братския български народ. Радвам се, че част от българския елит разбира това.

– Ако погледнем картата на Европа, ще видим, че културно и цивилизационно тя е разделена на две части: източната част – православна и говореща предимно славянски езици и използваща кирилица – и западната част, където говорят езици от латински и немски произход, пишат на латиница и изповядват католицизма.

От гледна точка на китайската теория за Ин и Ян, двете части са неразривно свързани и образуват едно цяло, но в момента Западът воюва срещу Изтока. Какво трябва да се случи, за да заживеят двете части отново в хармония?

Не бих се съгласила, че в рамките на Европа може да се говори за цивилизационно противопоставяне между западната (католическата) и източната (православната) част – все пак и България е предимно православна, но ясно се е изправила срещу Русия. По-уместно би било да говорим за демонизирането на страната ни, отприщено от колективния Запад (ЕС и НАТО), при това с определени допускания – все пак и в рамките на ЕС има държави, които се придържат към по-балансирани и конструктивни подходи.

Концепцията за хармония в международните отношения е много условна – по-важен е балансът на интересите, желанието да се вземат предвид притесненията на другия и търсенето на допирни точки.

В това отношение рецептата е проста: необходимо е да се осъзнае, че ескалирането на конфронтация води само до увеличаване на шансовете за взаимно унищожение на нациите, а не до техния просперитет.

Обнадеждаващ знак са стъпките, инициирани от президента на САЩ Д. Тръмп за възстановяване на доверието между Москва и Вашингтон. Да се надяваме, че и ръководството на страните от ЕС ще стигне до извода, че Русия не е заплаха, а равностоен партньор, чиито интереси трябва да се зачитат.