Маршове, вдъхновени от бойната слава
Военната музика гради авторитета на българския войник и българската армия, възпитава в патриотизъм и национална гордост
По този повод диригентът на оркестъра старши лейтенант Йордан Илиев разказа пред журналиста Георги Петров от Лом интересни моменти от историята на военните музики.
Ето какво сподели той:
Военните духови оркестри са първите професионални музикални състави в България. Те се формират непосредствено след освобождаването на страната през 1878 г. заедно с организирането на българската армия. У нас по това време липсват подготвени кадри, затова се сключва договор за ангажиране на музиканти и духови музикални инструменти от частната военномузикална школа на Павлик в Прага. Тогава Чехия е известна с производството на духови музикални инструменти и с добрите школи за подготовка на музиканти и капелмайстори.
През февруари 1878 г. чешките музиканти пристигат в България, а месец по-късно те вече са зачислени към българската армия и сформират в Търново първия български военен духов оркестър. Чехите Йозеф Хохола и Венцеслав Кауцки са първите музиканти, дошли в България. За сравнително кратко време те подготвят млади български музиканти, от които се създават нови духови оркестри, съставени от българи с ръководители чехи.
През 1881 г. оркестрите са 3, през 1884 г. - 10 , след 1885 г. - 14, през 1889 г. са 24, 1891 г. - 31 , а през 1904 г. - 44. По време на Балканската война оркестрите вече са 50.
В първите години след Освобождението духовите военни оркестри са единствените разпространители на музикалната култура, извършват голяма музикално-възпитателна и просветна дейност и играят първостепенна роля за музикалното възпитание на широки слоеве от населението.
Към момента в България има 8 военни духови оркестъра в силно намалената Българска армия. Общият брой на музикантите в тях наброява 250 човека. Репертоарът им е изключително богат и разнообразен. Освен задължителните произведения и маршове, посочени в съответните документи и Устава на
Въоръжените сили, участия във военните ритуали, национални и религиозни празници, оркестрите изпълняват и популярна, класическа, съвременна поп и рок музика, оркестрови разработки от съвременни автори, джаз, фолклор. Много от диригентите сами си оркестрират песни, фолклорни мелодии и мотиви за нуждите на своите оркестри и съобразени с числения състав. Честите концерти по различни поводи имат за цел издигане и утвърждаване на престижа и обществения авторитет на военнослужещите, както и обогатяване на музикалната култура.
Основен проблем при окомплектоването на оркестрите се оказва липсата на нови кадри, които да постъпват в редиците на армията
Слабият интерес към професията “военен музикант” според мен се дължи на сравнително ниското заплащане в системата на МО и високата натовареност на музикантите. Закриването на ССВБУ също е оказало своето влияние върху некомплекта в оркестрите. Желанието за бърза реализация кара младите да учат доста “по-привлекателни” специалности в музикалните училища, като “поп и джаз”, синтезатор и други.
Поради липсата на интерес духовите инструменти все по-рядко се изучават, а още по-малко инструменти като туба, тромбон, баритон. Много често забелязваме преквалификация на инструменталисти от един на друг инструмент. За съжаление, ниското ниво на музикалната образованост и музикална култура е неоспорим факт.
Духовите оркестри в България сега са само 8
Най-многобройният и темброво разнообразен оркестър е гвардейският. Безспорни са неговите заслуги за естетическото и музикално възпитание на българските войни. Наред с церемониалните функции, оркестърът развива активна концертна дейност и има успешни и незабравими участия на международни фестивали на военните духови оркестри в Германия, Франция, Унгария, Израел и Русия. Наброява около 70 музиканти. Началник на оркестъра и главен диригент на БА е подп. Ради Радев.
На 28 февруари 1884 г. за капелмайстор на Представителния духов оркестър на Военноморските сили е назначен Франц Минарик. Официално с този акт новото флотско формирование става вторият щатен оркестър в българската войска. В популярния репертоар на оркестъра на флота ни влизат наистина запомнящи се и майсторски интерпретации на джазови пиеси, евъргрийни и по-нови хитове от състав - 33 музиканти. През 1997 г. за диригент на оркестъра е назначен капитан III ранг Мирослав Трифонов. Помощник-диригент е капитан-лейтенант Георги Зайранов.
Представителният оркестър на Военновъздушните сили е създаден на 1 октомври 2000 г. - тогава става обединението между оркестъра на ВВС към корпус “Тактическа авиация” и Гарнизонния духов оркестър в Пловдив. От 1 декември 2012 г. Представителният духов оркестър на ВВС е в състава на авиобаза “Граф Игнатиево”. Диригент на оркестъра е майор Михаил Младенов, пом.-диригент Димитър Христов, а съставът му е от 30 човека.
Представителният духов оркестър на Сухопътните войски е създаден през 2000 г. Оркестърът е най-големият по численост в Сухопътни войски, като личният му състав наброява 31 души. До 2011 г. е в Плевен, а от януари 2012 г. е предислоциран в София.
Активно участва във всички церемонии и ритуали, провеждани с участие на войски, ритуали, свързани с държавния протокол, и отдаване на военни почести. Помощник-диригент на оркестъра е ст. лейт. Тодор Пенков. Военният духов оркестър към НВУ “Васил Левски” е продължител на традициите на първия военен духов оркестърв България, участвал в тържествата във Велико Търново по повод приемането на Търновската конституция през 1879 г.
Със своята разнообразна дейност военният духов оркестър към НВУ “Васил Левски” съдейства за формирането на строевата, художествена и естетическа култура на курсантите. От началото на 2000 г. диригент на военния духов оркестър е майор Николай Косев.
От 2006 г. оркестърът работи по съвместни проекти с военен духов оркестър на 2-ра Тунджанска бригада - Стара Загора, като под формата на Фестивален военен оркестър са символичен домакин на ежегодния Международен фестивал на военните оркестри и многобройни участия както в страната, така и в чужбина.
Военният духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада - Карлово е продължител на традициите на своите предшественици от 21 Стремски полк, 23 Шипченски полк, 28 Средногорски полк и 11 танкова бригада. На 18.05.1904 г. към състава на 28 пехотен Стремски полк се създава военен духов оркестър, чийто основател и първи капелмайстор е големият български диригент и композитор маестро Георги Атанасов. Той и следващите капелмайстори на оркестъра са обучили десетки музикантски кадри в Карловския регион.
Те сътворяват много бойни маршове, рапсодии, опери и оперети и ги популяризират по концертни зали, войнишки плацове, градските и селски площади. Оркестърът притежава богат репертоар, включващ класически и съвременни произведения от български и чуждестранни автори, авторски музикални произведения и оркестрации върху песни за солови и хорови вокални изпълнения, фолклорни обработки и др. Съставът му е от 20 музиканти. Диригент на оркестъра е ст. лейт. Йордан Илиев.
Военният духов оркестър на 2-ра Тунджанска механизирана бригада - Стара Загора се състои на 20 музиканти. Особеното отношение към джаз музиката е в основата на по-различните проекти на оркестъра, в които участват заедно с Милица Гладнишка, Васил Петров, Джанис Харингтън, Стефка Оникян, Венцислав Благоев и др. Съставът на оркестъра е от 20 музиканти. Диригент е кап. Цветомир Василев.
Военният духов оркестър на Център за подготовка на специалисти - Сливен е най-малкият в редиците на БА и наброява 15 музиканти. Диригент на оркестъра е кап. Калин Гемеджиев.
В заключение искам да споделя с вас, че въпреки несгодите на службата, съпътстващи военните духови оркестри, смятам, че всеки един музикант дава всичко от себе си, за да се запази изкуството, българщината и войнският дух.
В музиката, в изкуството се “крие” духовността на една нация! Наш дълг, призвание и отговорност е да запазим традициите, да градим авторитета на българския войник и българската армия, да възпитаваме в патриотизъм и национална гордост!
Георги ПЕТРОВ, журналист от Лом
Снимки Иван ИВАНОВ
Последвайте ни
0 Коментара: