Масови протести на полицаи и надзиратели в цялата страна
Исканията на работещите в сектор „Сигурност” остават непроменени от миналата година насам
Полицаи и надзиратели на протест. В цялата страна служителите, които не са на работа, се събират пред затворите или полицейските управления, пише "Труд".
Исканията на работещите в сектор „Сигурност” остават непроменени от миналата година насам - увеличение с поне 25% на заплатите, повече и постоянни социални придобивки, увеличение на щата. От двете ведомства - МВР и Министерството на правосъдието, казват, че за повече пари може да се говори след актуализация на държавния бюджет. На този етап конкретни цифри не се споменават.
В около 9 часа започна протестът на надзирателите в Централния софийски затвор.
"В досегашните срещи с властта сме получавали много обещания, от които много малко са изпълнени. Дори не знаем за какво е насрочената за 16 часа в петък среща в Министерство на правосъдието", заяви представителят на синдикатите Емил Велков по Нова ТВ.
Според Албена Предоева от Синдикалната федерация на служителите на МВР няма конкретни параметри за реформите. "Искаме 25% увеличение на заплатите, даже са малко. Преди 2 години бяхме пропуснати", смята тя. И отрече протестите да са политически.
А Илия Хрисимов, заместник-председател на СФСМВР посочи, че са съкратени 28 административни отдела в областните дирекции, няколко полицейски участъка са закрити, ще бъдат открити нови. "Скептични сме относно начина, по който се прави т.нар. реформа", каза той.
Протест имаше и пред Националния институт по криминалистика в столицата. Албена Предоева, която работи там, обясни причините, по БНР: "Имаме две основни искания. Първото е повишаването на доходите на служителите в министерството на вътрешните работи с поне 25%, и второто ни искане е да започнат реформи в министерството, но не такива, каквито в момента виждаме, а реални реформи, не на парче, след задълбочен анализ, след констатиране на проблемите, които има."
Протест имаше тази сутрин и пред затвора в Бургас.
„Основното трудово възнаграждение е 1200 лева, което е нищо за този труд. Психическото натоварване е по-голямо, отколкото физическото”, заяви Теодор Стоилов, надзирател.
„Още от началото на протестите бяхме фиксирали 25-процентно увеличение”, заяви Валентин Мартинов, член на Синдиката на служителите в затворите.
„Искаме адекватно заплащане, по-високо възнаграждение, предвид инфлацията. И другото, което е, реални реформи, а не на парче, в МВР и сектор „Сигурност”, заяви Генади Тенев, зам.-председател на УС СФСМВР.
Служители на Следствения арест във Велико Търново и работещите в ГД "Изпълнение на наказанията" излязоха в 0 8 часа на протест в знак на недоволство срещу лошите условия на труд.
"Първоначалното задържане при нас е до 72 часа. След това, ако съдът разпореди - е под стража. Тоест нашата работа е 24-часова", заяви Благовест Пильов, зам.-председател на Синдикалната организация на арестите.
По думите му липсвало и адекватно работно облекло. "Униформите са прекалено скъпи, а качеството им не отговаря на цената. Оборудването, с което работим, е старо и не можем да си вършим работата", допълни той.
Над 100 служители на Министерство на правосъдието и МВР се събраха пред сградата на женския затвор в Сливен с плакати, с които призоваха политиците към по-бърза реформа в сектора и по-добро заплащане на труда им.
Надзирателите от затвора във Враца подкрепиха протеста, като около 8 часа се събраха пред сградата, за да изразят исканията си за увеличение на възнагражденията "поне с ръста на инфлацията" - 15%. Като ключов проблем те подчертаха недостига на надзиратели и настояха за назначаването на още хора на тази длъжност. Синдикалният лидер Иван Тошев обясни:
"Реално на наряд застъпваме 13 човека в целия затвор. Представете си, ако тези 200-300 души вътре са надигнат".
Десетки служители се събраха на протест тази сутрин пред затвора в Стара Загора. Причината за недоволството са ниското възнаграждение и липсата на достатъчно персонал.
Свободните от наряд надзиратели от затвора в Бобов дол - около 40 души, две отделения, протестираха пред входа на комплекса, присъединявайки се към исканията на колегите си от страната, каза по БНР Георги Стоянов, зам.-председател на синдиката на надзирателите в Бобов дол.
Последвайте ни
2 Коментара: