Над 8000 ще са жертвите на коронавируса в България до 1 февруари 2021 г., ако епидемичната обстановка не се промени в следващите месеци. Това показват математическите модели на covid19.healthdata.org – официалния сайт за прогнози.

Статистиката сочи, че пикът на епидемията у нас ще е в края на декември, като след това броят на смъртните случаи на дневна база, както и този на положителните проби, ще започне да спада.

Според този математически модел, който от началото на пандемията през март се оказа на няколко пъти колосално далеч от реалността, на ден в България, независимо дали са тествани или не, има средно между 6000 и 14000 нови случая. 

Оптимистичните прогнози – при спазването на мерки против разпространението на заразата – са за двойно по-малко жертви и двойно по-малко на брой заразени. 

Според сайта, България разполага с общо 14 825 легла за болнично лечение, от които 852 за интензивно лечение.

При запазване на епидемичната обстановка в страната такава каквато е  сега, само след 10 дни всички интензивни легла ще бъдат запълнени и здравната система няма да може да смогне в лечението на тежко болните.

Ще има недостиг с поне 200 легла за интензивно лечение.

По-добре стоят нещата с общият брой на свободни легла, които дори и рез абсолютния пик на епидемията в края на декември няма да бъдат запълнени напълно.

Добрата новина е, че според дори най-песимистичната прогноза, от налични близо 15 хил.  ще бъдат необходими не повече от 11 000. 

Броят на необходимите инвазивни вентилатори обаче също ще се покачва прогресивно. Докато към днешна дата са необхидми едва 250, то до 14 декември този брой ще е скочил до над 570.

Редно е да се отбележе, че по първоначални данни, ден преди на 13 март да бъде обявено Извънредното положение у нас, статистиката сочеше, че България разполага с 2063 легла за интензивно лечение и 1463 машини за обдишване.

Не е ясно обаче коя информация е вярната – тази от covid19.healthdata.org или тази, която бе оповестена на 12 март.