Изграждането на завод за фотоволтаични панели в района на Хасково е обсъдено днес на среща на министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер с представители на германската компания AE SOLAR, съобщават от haskovo.info.

Планира се заводът да е последно поколение с годишен капацитет 1 GWp. Предприятието ще е най-голямото подобно в Югоизточна Европа, а инвестицията може да надхвърли 150 милиона евро и да създаде 220 нови работни места в Хасковско, съобщават след срещата от министерството.

Ae Solar е основана през 2003 г. в Кьонигсбург, Германия от Александър Майър и братята му. Според сайта на компанията тя има заводи в Турция и Китай, присъствие в над 95 държави и повече от 3200 успешни фотоволтаични инсталации. Панелите, които са предназначени за бизнеса и домакинствата, имат живот 30 години, като продуктът е с 12-годишна гаранция.

Предвижда се и R&D център за разработване на технологии, както и обучение на инженери и дизайнери към него. Планиран е бизнес инкубатор за стартиращи фирми във възобновяемия сектор.

С представителите на "Тракия икономическа зона" е било обсъдено и изграждането на въглеродно-неутрален индустриален парк „Тракия икономическа зона-юг“ край Хасково, като проектът ще отговаря на най-високите екологични стандарти, допълват от ведомството.

През месец май от "Тракия икономическа зона" внесоха в общината инвестиционно намерение за бившето летище „Узунджово“, като общинският съвет даде зелена светлина то да стане индустриален парк. По-късно беше обявена идеята за изграждането на завод за водород на територията на летището.

На последната си пресконференция кметът Станислав Дечев обяви, че на едно от следващите заседания на Министерски съвет се очаква Тракия икономическа зона да получи клас за приоритетен инвеститор, за да се работи по завода за водород.