Meteo Balkans бие тревога: Опасно време удря България до дни! На тези места ще е рисково КАРТА
Към страната ни се задават силни ветрове, идва ред и на по-студен период, предупредиха синоптиците
Прогнозата, която писахме на 28.01 за предстоящата фьонова обстановка към 6-8 февруари, реално се измести към 10-12 февруари, което е нормално за дългосрочните прогнози. Това поясниха синоптиците от Meteo Balkans ("Метео Балканс").
Миналата година на 16.01 през нашата страна се образува сериозна фьонова обстановка, която причини материални щети на територията на Враца, Берковица и София.
Важно е да се знае, че при поява на фьон по северните склонове на планините вятъра е много силен.
На 10-12 февруари нашата страна ще попада под влиянието на приближаващ средиземноморски циклон. Вятърът ще се ориентира от югозапад и ще се усили до ураганни стойности, особено северно по планинските склонове.
Ако прогнозата се сбъдне са възможни дребни материални щети над Софийското поле, Берковица, Враца, Плевен и Родопската област, като там вятърът ще надмине 90-120км в час.
След силните южни ветрове, идва ред на значителни валежи, а на изолирани места в Южна България са възможни и гръмотевична бури.
Съвет: Да избягвате пътувания в планините и близко до северните склонове на Северна България и Предбалкана.
Какво е фьон?
Фьон е топъл и сух вятър, който духа от планината към нейното подножие. Това е най-известният пример за местна атмосферна циркулация. Наблюдава се в много планински региони по целия свят. Известен е още от римско време, като се предполага, че думата идва от латинската дума фазионс, която означава западен вятър, обясни метеорологът Красимир Стоев пред БНР.
Вятърът в умерените ширини, където се намира и България, е от запад на изток, така че преобладаващият пренос е западен, но фьонът е топъл южен вятър, който в София се появява най-често откъм Витоша при пренос на въздушни маси от юг-югозапад.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: