"Спорът не е дали 2,5 са гласували "за" референдума, а дали са гласували 3,5 милиона. Трябва да се сезира върховният административен съд. Ако той каже, че е легитимен и задължителен - гласуваме "за"." Това коментира проф. Михаил Константинов в студиото на "Тази сутрин" по bTV.
"В около 30 държави по света има подобни системи на тази - Франция и няколко бивши френски колонии в Африка. Една от точките на Макрон беше да махне тази система. Това отпада на запад. Електронното гласуване е хубаво, аз съм "за". Трябва да бъдем готови за друго - 300 хиляди гласа от Турция. Ако българските политици са готови на това нещо, желая им успех", допълва Константинов.

"Говорим за деление на политическите разделения. 160 на 50 на 30 ще бъде следващия парламент - 160 за ГЕРБ, 50 за БСП и 30 за ДПС. Трябва да гледаме кое е в услуга на българския парламент", казва още той.

"Има един идеален вариант - германския. Той е труден за научаване. Броят мандати на партиите се определя чисто пропорционално, а народът избира лицата в тези партии. Ние тук говорим за дефект, който се нарича "изкривяване". На колегите от ГЕРБ само трябва да кажа, че ако имат 160 мандата, ще се улеят. От Олимп се пада много бързо и сме го виждали", разяснява още професорът.

"ГЕРБ казаха правилно, че трябва да се преговаря и после да се гласува. Българският народ иска мажоритарност, но нека има дебат и да внимаваме какво искаме, че може и да го получим", заключи накрая Михаил Константинов.