България успя да пласира при изключително изгодни условия облигационен заем в долари и евро на международните капиталови пазари. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова.

Облигациите са в три транша - първият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 8 години, обем от 1,75 млрд. евро и лихвен купон 3,625%.

Вторият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 20 години, обем от 1,25 млрд. евро и лихвен купон 4,250%. Третият транш се състои от деноминирани в щатски долари облигации със срочност 12,5 години, обем от 1,500 млрд. щатски долара и лихвен купон 5,000%.

Тройният транш облигации е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари, като за първи път от 2002 г. насам България емитира облигации на външните пазари, деноминирани в щатски долари.

По този начин емитентът разшири и диверсифицира инвеститорската база и, както редица други държави от Централна и източна Европа, се възползва от предимствата на изключително ликвидния и дълбок пазар на облигации в щатски долари.

Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер от 11,7 млрд. лв., заложен в Закона за държавния Бюджет на Република България за 2024 година, като 10,7 млрд. лв. от него са предназначени за пазарноориентирано дългово финансиране под формата на емисии на ДЦК.

“Резултатът от пласмента показва, че правилно сме планирали обемите и срочностите, които да предложим на инвеститорите, времето, в което да се проведе трансакцията и валутите, в които да емитираме облигациите”, посочи Петкова, цитирана от “Труд”.

“Резултатът от емисията също така показва, че доверието на външните пазари в предсказуемата финансова и икономическа политика на България е запазено, независимо от динамичната вътрешна политическа среда”, коментира министърът на финансите.