Министър Тодоров направи нещо историческо: България вече няма да се срамува!
При заклеването на служебното правителство, където логично бях, като чух записите на двата химна, музикантът в мен беше разочарован, призна той
Маестро Найден Тодоров и Софийската филхармония направиха нови дигитални записи на химна на България и на Европа. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет.
Те ще бъдат качени на сайта на Министерски съвет, откъдето всички институции ще могат да ги изтеглят безвъзмездно, уверяват от “Дондуков” 1.
Новите записи са направени в зала “България” и освен че притежават висока художествена стойност, отговарят и на техническите изисквания на новото време.
Служебният министър на културата Найден Тодоров разкри как му е дошла идеята да дигитализира химна на България.
“Малко смешна е предисторията”, коментира маестро Тодоров, цитиран от “Труд”.
“При заклеването на служебното правителство, където логично бях, като чух записите на двата химна, музикантът в мен беше разочарован.
Предложих на премиера да се направи актуална версия на двата химна и той реагира изключително ентусиазирано и позитивно”, разказа служебният министър на културата.
Той обясни, че записите станали доста бързо - отнели общо около три часа и половината, тъй като Софийската филхармония често свирела двата химна.
“През XXI век - времето на интернет и изкуствения интелект, България заслужава да има дигитална версия на оригиналния български химн и на химна на Европейския съюз” - категоричен е министър Тодоров.
Той каза и, че надеждата му е в бъдеще по спортни състезания, където спортистите ни печелят медали, вече да звучи химна ни така, че да не се срамуваме от лошия запис.
Един от последните записи на химна на България е правен през 2005 г.
Основа на музиката и текста на химна на Република България е песента “Горда Стара планина”, написана от Цветан Радославов през 1885 г. Той я композира по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война. Песента е утвърдена за химн през 1964 г.
През годините текстът е променян многократно. Оркестрацията на официалната версия на българския химн е на големия български композитор Александър Райчев.
През 1972 г. Съветът на Европа приема “Ода на радостта” за свой химн. През 1985 г. тя е приета от лидерите на Европейската общност за официалния химн на Европейския съюз.
Музиката е част финалното Presto на Деветата симфония на Лудвиг ван Бетовен, в което е включен и текста от “Ода на радостта” от Фридрих Шилер.
Последвайте ни
2 Коментара: