Уникални случаи на щастливо избавление в медицината е имало и ще има. Един от тях все още се предава почти като легенда от поколение на поколение медици. Свързан е с лекарската фамилия Дереджян - баща и двама синове. 

Бащата - д-р Аршавир Дереджян, отдавна е в по-добрия свят. Двамата му сина - Сираган и Хайрабед, наследили неговата професия и заели достойно място сред водещите лекари в България. 

Д-р Аршавир Дереджян се ражда през 1919 г. в Бурса. Завършва медицина в София през 1947 г. Започва работа в с. Гиген, недалече от Оряхово. Една година прекарва във Военната болница в Плевен. Прибира се в София - назначен е ординатор в катедрата по коремна хирургия в авторитетната болница ИСУЛ (днес “Царица Йоана”). Съвсем млад лекар е, когато се налага да действа светкавично, за да спаси човешки живот. 

24 март 1961 г. Младата медицинска сестра Пенка Найденова изпълнява обичайните си задължения. Включва в мрежата стерилизатора в кабинет, обслужващ дипломатическия корпус в ИСУЛ. Неволно хваща с ръка грифа на умивалника. Стерилизаторът не е заземен, сестрата става част от електрическата верига и 380 волта ток я поваля на земята

Д-р Радуилска, дежурна в кабинета, се притичва на помощ. Около падналата на земята жена се струпват лекари. Започват да й правят изкуствено дишане. Секретарката на ректора Анчева вика и младия д-р Дереджян. На секундата той започва дишане уста в уста, д-р Димитров пък включва специален апарат за командно дишане. Следва инжекция директно в сърцето. Пенка не помръдва. 

Тогава д-р Дереджян рискува - разсъблича жената, намазва с йод гръдния й кош и го отваря със скалпел. Започва пряк масаж върху сърцето. И ето че се появяват плахи фибрилации на сърдечния мускул. 

Вкарва електрически ток с две лъжици - върху сърцето и под сърцето. Модерният дефибрилатор още не е навлязъл в болничната практика. Продължава да масажира сърцето с ръка. Ето ги първите контракции! Започва кървене, кръвното налягане се покачва. Бързо пренасят жената в операционната. И чудото се случва - Пенка се връща от небитието 

Диша, без да отваря очи. Така - цели 20 дни. Като се събужда, проговаря на руски. Не е наясно нито къде се намира, нито какво се е случило. Младият д-р Дереджян всеки ден е при нея. Опитва се да я върне към нормалния живот. В един момент я заварва да яде сапуна от мивката в стаята.

Д-р Сираган Дереджян години наред е водещ гастроентеролог в болница “Свети Иван Рилски”, търсят го и след пенсионирането. 

Питат я какво прави, а тя обяснява, че хапва портокал. Започва да я посещава учител, за да й върне българския език. Руският е изплувал дълбоко от подсъзнанието й, защото като дете го е учила в училище. С часове лекарят спасител я разхожда из градината на болницата. Шест месеца след инцидента Пенка се връща на работа. 

Медицинската общественост в България бързо научава какво се е случило в ИСУЛ. 

Енергичният директен сърдечен масаж, приложен навреме от младия лекар, спасява живота на медицинската сестра. Цялата болница говори за д-р Дереджян. Лекарят и пациентката остават приятели. 

След като и двамата се пенсионират, Пенка се установява със семейството си в едно село недалече от Ботевград. При възможност посещава своя спасител, за да му донесе цветя. 

Продължителна е кариерата на д-р Дереджян. Върви му все на драматични случаи. 

Докато е на курс в Париж, се натъква на самоубийца, скочила в Сена. Безжизненото й тяло лежи на брега. Българският лекар се притичва на помощ. Прилага изкуствено дишане уста в нос и непряк сърдечен масаж. След 20 минути тялото реагира. Линейка откарва самоубийцата в болница, а вечерта радио Париж съобщава, че млад български лекар е спасил удавница 

Д-р Дереджян цяла седмица я посещава в болницата, за да й дава кураж. “Вие, докторе, сте Господ”, казват му френските колеги. 

Д-р Аршавир Дереджян оставя топли спомени у своите пациенти. 

Вратата на неговия кабинет е винаги отворена за тях и за разтревожените им близки. Двамата му сина наследили неговия нрав - професионални, отзивчиви и сърдечни. Д-р Сираган Дереджян е тачено име в болница “Св. Иван Рилски”, а д-р Хайрабед Дереджян печели доверието на пациентите си в различни лечебни заведения, където работи. 

Мария ИВАНОВА